Babası, Çocuğunu Profesyonel Oyuncu Olabilmesi İçin Okuldan Aldı

Profesyonel oyunculuk büyük tartışmaların yaşandığı bir konu. Kimi görüşlere göre profesyonel oyunculuk bir yaşam şekli, kimi görüşlere göre de zamanı boşa harcamak. Ülkemizde de oyunculuk çok hoş karşılanan bir durum değil. Özellikle aileler, çocukları geleceklerini planlarken oyunculuğa hiç de sıcak bakmıyorlar. Fakat son yaşanan bir olay profesyonel oyunculuğa karşı bir hayli ilginç bir bakış açısı içeriyor.

Söz konusu olay, Mendokusaii lakaplı Lucas Hakansson'un başına gelmiş. Amerika'daki Overwatch liginde mücadele eden bir takımın üyesi olan Lucas “Mendokusaii” Hakansson, tanınan bir oyuncu ve yayıncı olması nedeniyle oyun başında bir hayli uzun zaman geçiriyormuş. Buna rağmen okuldaki durumu hiç de parlak değilmiş.

Lucas “Mendokusaii” Hakansson'ın babası bir gün eve geldiğinde, oğluna onu okuldan aldığını söylemiş. Usta Overwatch oyuncusu, babasının böyle bir planı olduğundan haberdar bile değilmiş. Babası ise, çocuğunun okuldaki durumunun kötülüğünü göz önünde bulundurarak ona farklı bir seçenek sunmak ve profesyonel oyuncu olmasını desteklemek istemiş. Baba ve oğul arasında yapılan anlaşmaya göre, Lucas “Mendokusaii” Hakansson bir süre boyunca profesyonel Overwatch kariyerine yoğunlaşarak başarılı olmaya çalışacak; fakat başarılı olamazsa okula geri dönecekmiş.

Aslında baba tarafından alınan kararın mantıklı bir karar olduğu söylenebilir. Çocuğunun hayatını yönlendirmek yerine, kendi kararlarını almasına izin vermesi, yanlış yaparak yanlışlarından ders almasını sağlaması onun için en iyi eğitim olacaktır. Aynı durumun ülkemizde söz konusu olması biraz zor; çünkü ülkemizdeki ekonomik durum daha kötü olduğu için aileler, çocuklarına benzer desteği sunacak maddi güce maalesef sahip olmayabiliyorlar.

YORUMLAR