Babasından Para Alabilmek İçin WannaCry'ı Taklit Eden Çocuk!

Babasından Para Alabilmek İçin WannaCry'ı Taklit Eden Çocuk!

Çin'de yayınlanan bir gazetenin haberine göre, bir çocuk, babasından para sızdırmak amacıyla, bilgisayarlardaki dosyaları kilitleyip daha sonra da açmak için fidye istedi. Kısaca, WannaCry virüsünü taklit etti.

Olay şöyle gelişti, eve geldiğinde elektrik ve internet bağlantılarının kesildiğini fark eden baba, elektrik sayacını kontrol ederken üzerinde, “Sayacınız, bir virüsün saldırısına uğradı ve elektriğiniz kesildi. Benim yardımım olmadan elektriğiniz gelmeyecek.” yazılı bir mesaj buldu.

Bu mesaj babayı harekete geçirdi ve adam yetkililerden yardım istedi. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer, elektrik şalteri üzerinde kare kodu taraması yaptılar ve çocuğunun mobil ödeme hesabına ulaştılar, böylece muzip çocuğun foyası ortaya çıktı.

150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsünün biraz amatörce kopyalanması hemen Çin basınında kendine yer buldu. WannaCry saldırılarının, Çin'de babasından para koparmaya çalışan gence ilham olması, doğal olarak ülkede hemen gündeme oturdu.

WannaCry virüsünü bu şekilde taklit etmeyi düşünmüş olan tek yaramaz, büyük olasılıkla gazetelere manşet olan bu genç değildir diye düşünüyoruz. Ne de olsa etrafta "Hazır musluk açıkken, kovayı ben de doldurayım" diye düşünen çoktur.

Kaynak:Milliyet

WannaCry'ın Kaynağı Ortaya Çıktı, Nükleer Tehditlere Başladı

WannaCry Virüsünün Arkasında Kuzey Kore Olabilir

Microsoft WannaCry Virüsü İçin Çağrıda Bulundu

WannaCry Salgınını Türkiye Raporu!

YORUMLAR