Bağlantılı Arabalar Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor

Bağlantılı Arabalar Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor

Bundan 5 sene önce arabada cep telefonuyla konuşmak yasaktı, ancak şimdi tamamen her şeye bağlanabilen arabalar yollara çıkıyor. Connected Cars projesi tüm dünyayı trafik belasından kurtarabilir.

Connected Cars (bağlantılı arabalar) basit bir proje değil. Proje yolda seyreden tüm araçların birbirlerini görebilmeleri ve algılayabilmelerini sağlayacak, sürücü ve sürüş güvenliğini maksimuma çıkarabilecek bir proje. Bu proje Tesla’nın ürettiği tüm elektrikli arabalarda var. Google sürücüsüz arabaları da bu sistemle çalışıyorlar. Ancak bir sorun var, bağlantılı arabalar sadece kendi tür ve marka otomobillerle iletişim halindeler. Henüz küresel olarak birbirlerini tanımıyorlar.

Ancak bu sıkıntıyı aşmak bir sorun da değil. Trafik akışı üzerinde birbiriyle iletişim halinde bulunabilen tüm araçların navigasyonlarını birbirleriyle paylaşabiliyor olmaları, asla birbirlerinin yoluna çıkmayacakları ve çarpışmayacakları anlamına da geliyor. Trafik ışıklarını ve yaya geçitlerini daha önceden görebilmek, benzin istasyonları ile iletişimde bulunabilmek, acil yardım çağrıları alıp gönderebilmek de bağlantılı arabaların yapabileceği bazı detaylar. Bu da trafikte büyük bir güvenli ağının oluşması anlamına geliyor. Connected Cars, GPS ve navigsyon bağlantılarıyla trafik sıkıştığında sürücüyü alternatif yollara da yöneltebilecekler. Bu sistem 2020 yılına kadar gerçekleştirilmek üzere planlanıyor. 2020 yılında ise hedef 250 milyon arabayı birbirine bağlayabilmek. 

Aston Martin'in Yeni Elektrikli Modeli Akılları Baştan Alıyor

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Arabalar Artık Araba Kullanırken Telefonla Konuştuğunuzu Anlayacak

YORUMLAR