Baidu Arama Motoru Sayesinde 27 Yıldır Kayıp Olan Çocuk Ailesine Kavuştu

Baidu Arama Motoru Sayesinde 27 Yıldır Kayıp Olan Çocuk Ailesine Kavuştu

Çin Hükümetinin Google’ı yasaklamasında beri ülkede yaygın kullanılan arama motoru Baidu, akıllı otomobil üretmeye başlayacağını daha yeni duyurmuştu ki, bu sefer de yapay zeka ile yüz tanıma uygulamasıyla gündeme geldi. Çinli bir ailenin 27 yıldır kayıp olan oğullarını bulmalarını sağlayan Baidu yüz tanıma teknolojisi, filmlere konu olacak bir olaya imza attı.

Bir gün çocukluğuna dair çok aza belirgin anı hatırlayan Fu Gui, 10 yaşına ait bir fotoğrafı Baidu yüz tanıma teknolojisini kullanan ‘Baobeihuijia’ (Bebeğim eve gel) isimli internet sitesine yükledi. Gerçek ebeveynlerinin de aynı siteye birkaç ay sonra çocukluk fotoğraflarını yüklemesiyle, Fu Gui seneler sonra öz ailesiyle kavuştu.

Çin’de her sene binlerce çocuk kaçırılıyor. Bahsi geçen internet sitesinin geçtiğimiz Mart ayı itibariyle Baidu yapay zeka teknolojisini kullanılmaya başlamasıyla, ailesine kavuşan evlatların sayısı inanılmaz artış gösterdi. Gui örneği bunlardan sadece bir tanesi.  

Teknoloji en fazla 6 yıl arayla çekilmiş fotoğrafları eşleyebilse de, insan gözünün tanıma hızına yakın hızda çalışıyor ve Baidu’nun iddiasına göre doğruluk oranı yüzde 99.77.

Çinli Arama Motoru Baidu, Akıllı Otomobil Üretecek

Baidu Sanal Asistanlar ile Hastalık Teşhisi Yapacak

YORUMLAR