Baidu, Google Glass'a Rakip Olacak Kendi Akıllı Gözlüğü Baidu Eye Üzerinde Çalışıyor

Baidu, Google Glass'a Rakip Olacak Kendi Akıllı Gözlüğü Baidu Eye Üzerinde Çalışıyor

Çin'in arama motoru devi Baidu, Google Glass'a rakip olmak için Baidu Eye'ı çıkarmaya hazırlanıyor.

Sina Tech'in haberine göre Baidu, uzun zamandır akıllı gözlüğünü yapmak için planlar yürütüyor. Ortaya prototipi de çıkan cihazın; ses kontrol, kemik kontrol ve fotoğraf tanıma özellikleri olacağı kesinleşti. Ayrıca cihaz numaralı gözlükler ile de kullanılabilecek.

Baidu'nun bulut ekosistemine erişimi açması ile geliştiricilerin de Baidu Eye için üçüncü parti yazılımlar geliştirebileceğini de belirten haberde; Baidu'nun cihaz için Qualcomm ile çalıştığı ve 12 saate kadar pil ömrü sunacağı da belirtildi.

Google Glass'ın 8000 şanslı kullanıcıya 1500 dolardan satışa çıkması ve Sony'nin geçen hafta kendi akıllı gözlüğünü çıkaracağının duyulması ile Baidu'yu zorlu rakipler bekliyor. Çin gibi gelir seviyesi daha düşük bir kitleden oluşan ülkede 1500 dolarlık fiyat ile satışlar beklenildiği gibi yüksek olmayabilir. Fakat Baidu olası bir Çin devlet desteğini arkasına alır ise çok başarılı olabilir.

Akıllı gözlük piyasası yeni oluşuyor olsa da Google, Sony ve Baidu'dan sonra inovatif şirketler Samsung ve Apple'ın da bu sektöre gireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Sony, Google Glass'a Karşı Kendi Akıllı Gözlüğünü Geliştiriyor

YORUMLAR