Bakandan Adil Kullanım Kotası Konusunda Önemli Uyarılar

Cahit Turhan AKN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Adil Kullanım Kotası konusunda önemli açıklamalar yaptı. 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN uygulamasının kalkacağını altını çizen Turhan, “AKN'nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak” dedi.

Son yıllarda internet teknolojiler konusunda önemli gelişmeler yaşandığını söyleyen bakan, AKN uygulamasının kalkmasıyla Türkiye’nin de daha hızlı internet kullanıma geçeceğini söyledi. Bununla da kalmayan Turhan, AKN’nin kesin olarak kalkacağını dile getirerek, internet servis sağlayıcılarının alicengiz oyunlarına kanılmaması gerektiğini belirtti.

1 Mayıs tarihinden bu yana AKN’siz paketlere geçişlere hazırlık amacıyla çalışmaların başladığını aktaran Cahit Turhan, 1 Ocak 2019 itibarıyla indirme ve erişim hızlarında artış yaşanmasını beklediklerini belirtti. Turhan sözlerine şöyle devam etti: “Bu hizmeti veren işletmeci operatörler 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamayı kaldıracak. Kapasitenin üzerinde kullanımda yavaşlama oluyordu. Herkesin interneti eşit kullanması amacıyla getirilen AKN, internet altyapısının gittikçe gelişmesi ve kapasitesinin artması dolayısıyla artık kaldırılacak ve internet kullanımına sınırlama getirilmeyecek. AKN’nin kaldırılması dolayısıyla aboneler herhangi bir dilekçe vermeyecek. Bu uygulama nedeniyle de ilave ücret alınmayacak.”

Turhan, AKN’nin kaldırılmasının ardından internet paketi dışında bir ücretin alınmayacağına dikkati çekerek, söz konusu paket ücretlerinin şirketler arasındaki rekabete göre belirlendiğini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından da rekabetin denetlendiğini dile getirdi.

Cahit Turhan 1

Vatandaşı yem etmeyeceğiz

Vatandaşların 1 Ocak 2019 itibarıyla AKN’nin kalkmasıyla kullanıcılarını zorla başka paketlere geçirmeye çalışan, kota adı altında AKN uygulamasını devam ettirmeye çalışan internet servis sağlayıcıları konusunda uyarılarda bulunan Turhan, “Biz, vatandaşımızı bu konuda kimseye yem etmek istemeyiz.” diye konuştu.

Turhan, veri akışının her geçen gün arttığı interneti 1 Ocak 2019’dan itibaren herkesin istediği kadar kullanabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “AKN’nin kaldırılmasının ardından birkaç hafta içinde yoğunluk yaşanmasını bekliyoruz. Çünkü yılbaşında internet kullanımında talep artabilir. Bunu altyapımızın kapasitesini geliştirerek çözeceğiz. Vatandaşın gereksiz yere ücret ödememesi ve sürpriz faturalarla karşı karşıya kalmaması için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Amacımız haberleşme, iletişim ve ulaşım alanlarında vatandaşımıza daha ekonomik ve kaliteli hizmet vermek.” İnternetin amacı dışında kullanıldığında zararlı olabildiğini ve bu durumun sorunlu bir nesil yetişmesine yol açabileceğini anlatan Turhan, “Bu tür hizmetleri maddi çıkarlar ve kötü amaçlar için kullananlar var. Bunu da kontrol etmemiz lazım.” ifadesini kullandı.