Bakan'dan GSM Operatörlerine Fırça, Birbirinize Hava Atmayın Çalışın

Bakan'dan GSM Operatörlerine Fırça, Birbirinize Hava Atmayın Çalışın

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, GSM operatörlerine uyarıda buldu. Yıldırım, "Ana güzergahlarda hala çekmeyen yer çok haberiniz olsun. Hava atıyorsunuz reklamlarla, birbirinizle yarış ediyorsunuz ama durum da pek öyle değil" dedi.

4.5G teknolojisinin 1 Nisan'da başlayacağını hatırlatan Bakan Binali Yıldırım, "1 Nisan'da 4.5G başlayınca şunu bilmemiz lazım. 3 G ile 4.5 G arasında 10 hız farkı var diyoruz. Doğru, daha hızlı. Yarın 1 Nisan'da kalkıp Erzincan'ın bir köyüne gidip ‘nerede bizim 10 kat hız’ derse bu yanlış olur" dedi. Binali Yıldırım GSM operatörlerini "8 yıl süremiz var. Pey der pey, bu yollar bir günde yapılmıyor. 1 Nisan'da başlayacak. Bir miktar yapacaklar 1 Nisan'a kadar. 8 yıl içinde Türkiye'nin her tarafına yapılacak. Mesela biz 520 kilometre tünel yaptık. Tünellerde de çekecek. ‘1 kilometre altındakilere değil de üstündekilere’ gibi bir sınır olmaz. Böyle bir sınır olmaz. 300 metrede tünel varsa çekecek. Bu sınırı neye göre koyuyorsunuz. Hizmette sınır olmaz" diyerek uyardı. 

Fiber seferberlik de ağzının payını aldı

Bakan Yıldırım, fiber bağlantı konusunun da  biraz arka planda kaldığını vurguladı, "Bu yıldan itibaren buradaki yetki karmaşasını da ele alarak bu fiber işine de bir seferberlik yapmak zorundayız. Bugün elimizdeki kapasiteye güvenip geleceği planlayamayız. Şu anda trafik miktarı, gelişmiş ülkelerdeki trafik miktarının çok altında. Bu bizim için bir ölçü olamaz. Ölçü nendir. Bilişimde azami 5 yıl içinde bütün planlarınız alt üst olur. Biz 2009 ulaştırma haberleşme şurasında ‘100 Megabit internet evleri’ diyorduk. Millet ‘bu bakan kafayı yemiş’ diyordu. Şimdi millet burnunu büküyor. İletişimde hayallerimizin ufkumuzun çok uzun vadeli olması mümkün değil. Bizim hemen fiber ağı geciktirmeden seferberliği başlatmamız lazım" dedi.

(İHA)

4.5G Hayatımızda Ne Değiştirecek? İşte 4.5G Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

4.5G Sanıldığı Kadar Ucuz Olmayacak, Cebimizi Yakacak

İşte 4.5G Uyumlu Akıllı Telefonların Listesi

YORUMLAR