Bakandan Türk Telekom ve Wikipedia Hakkında Önemli Açıklamalar

Bakan Ahmet Arslan'dan Türk Telekom ve Wikipedia Hakkında Önemli Açıklamalar

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türk Telekom'un birçok talibinin bulunduğunu ve uygun bulunması halinde şirketin devredilebileceğini ifade etti. Arslan, erişim engeli bulunan Wikipedia ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Telekom’un doğrudan altına imza attığı herhangi bir borcun ya da senedin veya hisse rehin işleminin olmadığını belirten Arslan, “Oger’in kendi hissesini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın onayı olmadan kimseye devretme şansı yok” dedi. Şirketin birçok talibi olduğunu kaydeden Arslan, taliplerin uygun bulunması halinde şirketin devredileceğini açıkladı.

Türk Telekom’un tekrar kamuya geçmesinin söz konusu olmadığını vurgulayan Arslan, “Yüzde 15’i halka açık, o şekilde devam eder. Kamuda kalsaydı bu kadar büyüyemezdi" ifaderini kullandı.

Siber saldırılara ilişkin güncel rakamları da paylaşan Arslan, "Son 10 ayda siber saldırılar, 8’e katlandı. 2016 yılında 8 bin 625, bu yılın ilk 10 ayında 69 bin 473 siber saldırı yaşandı" dedi.

Arslan, erişim engeli bulunan Wikipedia ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Wkipedia’ya erişimin, Türkiye’yi terör örgütlerine destek veren ülke gibi gösteren içeriklerin çıkartılması talebine olumsuz yanıt verdiği için engellendiğini anımsatan Arslan, "Wikipedia içerik yükleme konusunda herkese açık bir platform. Türkiye’den bu bilgilere müdahale eden editörlerin erişimlerini yasakladılar. Kim yasakçı?” dedi. Arslan, Wikipedia ile sık sık görüştüklerini de sözlerine ekledi.

YORUMLAR