Guitar Hero Dahil, 19 PC Oyunu İslamofobik Bulundu

Guitar Hero Dahil, 19 PC Oyunu İslamofobik Bulundu

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2016 yılının Eylül ayından bu yana yapılan 750 ihbar neticesinde 19 bilgisayar oyununda İslamofobik ögeler ‘tespit etti.’ İslamofobi, kelime anlamı olarak "İslam korkusu" anlamına geliyor. Müslümanlara ve İslam dinine karşı sürdürülen ön yargı ve ayrımcılıktan kaynaklanan bir ideoloji ya da algı biçimi olarak da tanımlanabilir. Müslümanlara karşı duyulan irrasyonel nefret, ayrımcılık, düşmanlık ve kin besleme olarak ifade ediliyor.

Aslında bakanlık 2016 yılının Eylül ayından bu yana, uluslararası şirketlerin ürettiği bilgisayar oyunlarını incelemeye almıştı. Yapılan bu detaylı incelemelerden sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı, ‘Oyunlarda İslamofobi’ başlığıyla bir kitapçık hazırladı, İslamofobik olduğu öne sürülen bazı oyunların isimlerine bu kitapta yer verildi. Bakanlık bununla da kalmadı ve ‘oyunlardaislamofobi.com’ adlı bir site açarak, oyunculardan ve PC kullanıcılarından İslamofobik içeriklerin bilgilerini hatta ekran görüntülerini bakanlığa göndermelerini istedi.

Türkiye gazetesinin yaptığı habere göre son beş ayda bakanlığın sitesine 750 ihbar geldi. Siteyi günlük olarak 5 bin kişi ziyaret etti. Bakanlığın hazırladığı kitapçık yurt içi ve yurt dışı temsilciliklerine de gönderildi.

Bakanlığın İslamofobik olarak açıkladığı bazı oyunlar şunlar oldu: (Yorumlar tamamen bakanlığa aittir.)

Guitar Hero 3

 “Oyun, eş zamanlı olarak notalara basma yeteneği üzerine kurulu, müzik enstrümanı çalma oyunudur. Oyun, türünde rakipsiz ve ülkemizde de oldukça popülerdir. Yapımcı şirketin geliri 3 milyar dolar seviyesindedir. Oyunda; gitar çalan ve şarkı söyleyen karakterlerin üzerinde durduğu zeminde, Arapça ‘Allah’ ibaresi yazmaktadır.”

Devil May Cry 3

“Oyun, üçüncü şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. Oyunda; Müslümanların kutsal evi olan Kâbe’nin kapısı, kötülüğün ve şeytani türevlerin giriş kapısı olarak kullanılmaktadır.”

Resident Evil 4

“Oyun, üçüncü şahıs ilerlemeli aksiyon oyunudur. Oyunda; Peygamber Efendimizin (S.A.V.) kabrinin kapısı (Mescidi Nebevi), zombilerin karakterlere saldırmadan önceki büyük giriş kapısı olarak tasvir edilmiş.”

Call of Duty Modern Warfare 2

“Oyun, birinci şahıs saldırı ve nişancılık oyunudur. Türkiye’de ve dünyada 2007 yılının en iyi oyunu seçildi. Yıllık geliri 14 milyar dolar civarındadır. Oyunda; harabe bir evin tuvaletinde kirler içerisindeki bir klozetin tam üzerinde, Hadis-i Şerif ile bezeli olan bir çerçeve bulunmaktadır. Çerçevede ‘Allah güzeldir. Güzel olanı sever’ hadisi Arapça olarak kullanılmaktadır. Yoğun tepkiler üzerine oyun güncelleme yapılarak bu görsel kaldırılmıştır.”

Call of Duty Black Ops 2

“Oyun, birinci şahıs nişancı oyunudur. Pakistan ve Afganistan hükümetleri Call Of Duty: Black Ops 2 ve Medal Of Honor: Warfighter’ı ülke çapında yasakladı. Bu yasağın sebebinin ise Pakistan ve Afganistan halklarıının terörist olarak lanse ediliyor olması. Oyunda; Müslümanlar ellerindeki teknolojiyi dünyanın geleceğine tehdit olarak kullanırken bir çok yerde Arapça Allah ve Muhammed ibareleri bulunmaktadır.”

Counter Strike

“Oyun, teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Oyunda; Komandolar teröristleri öldürürken, teröristler “Allahuekber, Lailahe İllallah” şeklinde bağırmaktadır. Müslümanların yoğun tepkisi üzerine yapımcı firma güncelleme yaparak bu ses efektlerini kaldırmıştır.”

Little Big Planet 3

“Oyunda; “Her canlı ölümü tadacaktır” (ANKEBÛT-57) ve “Her canlı yok olacaktır.” (Rahman-26) Ayeti Kerimeleri sözlü bir şekilde arka plan müziği olarak sunulmaktadır. Birçok yerde dağıtımı ertelense de oyunun bu sürümü yayınlanmıştır. Müslümanların yoğun tepkisinden sonra, yapımcı resmi açıklamayla oyundan ve oyunun soundtrack albümünden bu müziği çıkarmıştır.”

Mayıs 2017'de Çıkacak Oyunlar

Bağımlılık Yapma Garantili Mobil Oyunlar

Koynumuzda Besleyip Büyüttüğümüz Bilgisayar Oyunları

YORUMLAR