Bakanlık MineCraft'a Savaş Açtı, Oyun Her An Yasaklanabilir

Bakanlık MineCraft'a Savaş Açtı, Oyun Her An Yasaklanabilir

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye'de de sevilen Minecraft oyununa ilişkin incelemesini tamamladı. Bakanlık, oyunun yasaklanması için hukuki sürecin başlatılmasına karar verdi.Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı Minecraft raporu, 'hukuki süreci başlatın' talimatıyla Hukuk Müşavirliği'ne gönderildi. Raporda, 'çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği' tespiti yapıldı.

Bu tespit 100 milyon oyuncusu olan oyun hakkında ilk defa yapılıyor. Yaklaşık 50 ülkede oynanan Minecraft'ın oyuncular tarafından nasıl tüketildiğini görmezden gelen rapor son derece klişe ve bürokrasi kokuyor. Öte yandan oyunla ilgili olumlu ya da olumsuz yorumların değerlendirilmesi yönünde bir adım da atmayan bakanlık, sıradan prosedürlerle oyunu mahkemeye verecek. Minecraft Şiddet İçeren Bir Oyun Mudur? Hayır! yazımızda oyunun mekaniklerinden, felsefesinden ve yaratıcılığa getirdiği katkıdan bahsetmiştik.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı 'Minecraft Raporu' şu başlıklardan oluşuyor.

-Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer yaratıkların öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.

-Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.

-Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen yaratıkların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.

-Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor.

-Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bu rapordan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın oyuna erişimi engellemesi için mahkeme kararı alması gerekecek. Mahkemenin, Aile Bakanlığı'nın yasaklama gerekçelerini değerlendirip buna göre bir karar verecek. Söyleyecek pek bir şey yok. Biz ne kadar yazsak, çizsek de fayda etmiyor. 

Bakanlık Minecraft'ı Aile İçi Şiddetten Dolayı Kara Listeye Alabilir

Minecraft Şiddet İçeren Bir Oyun Mudur? Hayır!

18 Milyon Kopyaya Ulaşan Minecraft Rekora Doymuyor

YORUMLAR