Bakanlık Ömrü Biten Telefonları Ekonomiye Kazandırdı

Bakanlık Ömrü Biten Telefonları Ekonomiye Kazandırdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2012'den bu yana lisans verilen işletmelerce 145 bin ton elektrikli ve elektronik atık topladıı. Bu elektronik atıkların içindeki değerli madenler dönüştürülerek, Türkiye ekonomisine yeniden kazandırıldı.

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlığın çevre ve insan sağlığının korunması amacıyla buzdolaplarından cep telefonlarına, küçük ev aletlerinden oyuncak ve tıbbi cihazlara kadar geniş bir yelpazede elektrikli ve elektronik eşyaları geri dönüştürdüğü söylenirken, bunların arasında en önemli kalemin, ömrünü dolmuş telefonları olduğu belirtildi. 

Her bin ton telefondan yaklaşık 1 kilogram altın ve diğer değerli madenin çıktığını söyleyen genel müdürlük yetkilileri, bu çerçevede 63 işleme tesisine bakanlık tarafından lisans verilerek, 2012'den bugüne kadar 145 bin ton elektrikli ve elektronik atık yasal mevzuat kapsamında ekonomiye geri kazandırıldı. Elde edlen 145 kilogram altın, her ne kadar 2012'den bu yana altının kilogram fiyatı değişse de, yaklaşık 20 milyon liralık ek gelir getirdi. 

Kullanılmayan elektronik aletlerin ve benzeri atıkların ayrı toplanması ve işlenmesi konusunda farkındalığın artırılması ile daha yüksek miktarlarda elektronik atık toplanması ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması planlanıyor.

Maliye Bakanlığı, Google'a 300 Milyon TL Ceza Kesti

Başbakan Yıldırım Crytek Müjdesini Verdi

YORUMLAR