Bakanlık, Torrent ve İnternet Yavaşlatma ile İlgili Yasa Tasarısını Hazırladı

Bakanlık, Torrent ve İnternet Yavaşlatma ile İlgili Yasa Tasarısını Hazırladı

Geçtiğimiz haftalarda korsan içerik ve telif hakları ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı bir açıklama yapmış ve internet yavaşlatma cezasının gündemlerinde olduğunu belirtmişti. Bu açıklama korsan film ve korsan dizi gibi korsan eserlere internet üzerinden erişen kullanıcıların dikkatini çekmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda değişiklik öngören yasa tasarısının detaylarını paylaşarak konuya açıklık getirdi.

Eğer Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısı kabul edilirse torrent gibi araçlar üzerinden korsan paylaşım yapan kullanıcılar ilk önce uyarılacaklar. 2 uyarının ardından paylaşım yapmaya devam eden kullanıcıların interneti 6 aya kadar yavaşlatılacak.

Yasa tasarısında film veya dizi indirerek izlemekten veya online olarak film veya dizi izlemekten bahsedilmiyor. Yani indirme faaliyetini gerçekleştiren bireysel kullanıcılar yasa kapsamına alınmıyor. Yasa tasarısı, torrent üzerinden paylaşım yapan bireysel kullanıcıları hedefliyor. Fakat torrentin doğası gereği torrent üzerinden film veya dizi indiren kullanıcılar bu içerikleri otomatik olarak paylaşmış oluyorlar. İşte tasarının bu kısmı biraz karanlıkta kalmakta.

İstanbul Fiber İnternet Krizinde Mahkeme Noktayı Koydu

YORUMLAR