Bakırı Neredeyse Altın Yapan Yeni Bir Teknik Keşfedildi

bakır ve altın

Bir grup Çinli bilim insanı, ucuz bakırı neredeyse altının aynısı bir materyale çevirmeyi başararak, elde ettikleri sonuçları Science Advances isimli akademik dergide yayınladılar. Yaptıkları keşif ile fabrikalarda kullanılan pahalı metallerin maliyetlerini hayli düşürebileceklerini kaydeden bilim insanları, yeni materyalin altın gibi davranması sebebiyle altının kullanıldığı her noktada kullanılabileceğini söylediler.

Çin’in Liaoning kentinde bulunan Bilim Akademisine bağlı Dalian Kimyasal Fizik Enstitüsünde görevli Profesör Sun Jian ve ekibi tarafından geliştirilen yeni tekniğin nasıl çalıştığı da aktarıldı. Bilim insanları, ucuz metali yüksek sıcaklıkta elektrikle yüklenmiş argon gazına maruz bırakarak, altın gibi davranan bir materyal üretebildiklerini dile getirdiler. Sonrasında hızla hareket eden iyonlaşmış parçacıkların bakır atomlarıyla çarpışması neticesinde hızla soğuma evresine giren atomlar iyice sıkışıp bir cihaz üzerinde toplanmaya başladı. Bu taneciklerin ise bir bakterinin binde biri küçüklüğünde bir yapıda bulunduğu, bu şekilde incecik bir tabaka elde edilebildiği belirtildi.

Sonuç olarak ortaya çıkan materyalin altın ile aynı ağırlıkta ve görüntü olarak benzer olduğunu aktaran Profesör Sun Jian ve ekibi, yaptıkları keşfin önünün açık olduğunu söylemeden geçmediler. Yani yeni materyal üzerinde yapılacak yeni çalışmalar ile insanların altına olan bağımlılıkları çok daha az hale getirilebilir.