Balkondan Sarkan Çocuğu Kurtaran Malili 'Örümcek Adam' Dünya Gündeminde

Malili ‘Örümcek Adam’ Dünya Gündeminde

Fransa’nın başkenti Paris’te balkondan sarkan küçük bir çocuğu Spider-Man edasıyla binaya tırmanarak kurtaran Mali göçmeni 22 yaşındaki Mamoudou Gassama dünya gündemine damga vurdu.

Paris’te yaşanan bu olay, süper kahramanlar için Hollywood’a ihtiyacımız olmadığını gözler önüne seriyor. 

Sadece Fransa’da değil, dünya çapında da ses getiren olayda, Paris’te kaçak olarak yaşayan Malili göçmen 22 yaşındaki Mamoudou Gassama, balkondan düşmek üzere olan dört yaşındaki bir çocuğu binaya tırmanarak kurtardı.

 

 

Kendisini izleyen insanların şaşkın bakışları altında yalnızca 30 saniyede binaya tırmanan Gassama, kahraman ilan edildi. 'Gerçek hayatın Spider-Man'i ünvanını alan Gassama'nın çocuğu kurtarırken çekilen videosu sosyal medyada milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı.

İnanılmaz bir şekilde balkondan balkona atlayarak çocuğu düşmekten kurtaran 22 yaşındaki Gassama, o anları şöyle anlatıyor: “İnsanların çılgınca bağırdığını duydum. Balkondan sarkan bir çocuğu görünce yardıma koştum ve hemen tırmandım. Tanrı’ya şükürler olsun çocuğu kurtardım”

 

 

AFP'ye açıklamalarda bulunan Paris İtfaiyesi departmanı sözcüsü, “Fiziksel olarak bu şekilde binaya tırmanabilecek güçte birisinin orda olması büyük şans"  şeklinde konuştu.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da Twitter paylaşımıyla 22 yaşındaki Gassama'yı cesaretinden dolayı tebrik etti. 

Gassama’nın birkaç ay önce Mali’den Fransa’ya yeni bir hayat kurma umuduyla geldiğini aktaran Hidalgo, “Onu arayarak  bu cesur davranışının tüm Paris halkına örnek teşkil edecek bir şey olduğunu ve Fransa'ya yerleşme çabalarına sonuna kadar destek olacağımı söyledim”  ifadelerini kullandı. 

 

 

Göçmen makamlarının Gassama'nın evraklarını alarak oturma izni vermesi için change.org’ta bir imza kampanyası başlatıldı.

Dünya gündemine oturan Gassama, bugün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Elysee Sarayı’nda ağırlanacak.