Balon Gibi Şişen Yeni Gezegen Keşfedildi!

Gök bilimciler, gaz devi bir öte gezegenin, aşırı ısınan atmosferinden kaçan helyum nedeniyle balon gibi şiştiğini gözlemledi. Exeter Üniversitesinden Jessica Spake ve doktor David Sing'in dahil olduğu uluslararası ekip, Dünya'dan 124 ışık yılı uzaklıkta Kuğu Takımyıldızı'nda yer alan öte gezegen HAT-P-11b'nin aşırı sıcak atmosferinden kaçan helyumu tespit etti.

Cenevre Üniversitesinde görevli astronomların liderliğinde yapılan  gözlem sırasında yüksek ısı nedeniyle atmosferden kaçan helyumun gezegenin balon gibi şişmiş gözükmesine neden olduğu belirtildi. İspanya'daki Calar Alto teleskobuna yerleştirilen Carmenes spektrografıyla yapılan gözlemin, çok sıcak öte gezegenlerde olağanüstü atmosfer koşullarına ilişkin yeni anlayışların geliştirilmesine ön ayak olabileceği kaydedildi. Ekibin ilk kez Neptün büyüklüğünde bir öte gezegenin atmosferinin üst kısmındaki helyum atomlarının hızını da gözlemlediği kaydedildi. Yapılan çalışmanın ayrıntıları Science dergisinde yayınlandı. Çalışmalar hakında detaylara Science dergisinden ulaşabilirsiniz.

Yeni balon gibi şişen gezegenin keşfedilmesi hakkında düşüncelerinizi yorumlarda bahsetmeyi unutmayın! Sizce ilerleyen zamanlarda balon gibi şişen gezegene ne isim verilir? Siz olsanız yeni gezegene ne isim verirdiniz?