Banka Havalesi ile Şifreli Şekilde Hakaret Eden Kiracı Mahkemelik Oldu!

Banka Havalesi ile Şifreli Şekilde Hakaret Eden Kiracı Mahkemelik Oldu!

İnternet bankacılığının yaygınlaşmasıyla birlikte artık çoğu ödememizi bu teknoloji aracılığıyla yapıyoruz. İstanbul'da yöneticisine kızan bir kiracı yaygın teknolojiyi kullanarak gönderdiği havale açıklamasından şifreli şekilde hareket etti. Şifrelediği hakareti çözen yönetici ise kiracısına dava açtı!

Güvenlik için şifreli mesajlaşmak oldukça önemlidir. Şifreli mesajlar sayesinde sadece okumasını istediğiniz kişiler mesajlarınızı okuyabilir. Bu sayede önemli bilgileri internet üzerinden gönderebilir ve saklayabilirsiniz.

Hakaretini şifreleyerek gizlemeye çalıştı

Perpa Ticaret Merkezi’nde bir mağazaya sahip olan Kemal K. isimli kiracı, mağazasının kiralarını zamanında ödemediği için iş yeri sahibi tarafından icraya verildi. İcraya verildiği için sinirlenen kiracı ise kimsenin aklına gelmeyecek bir şekilde mağaza sahibinden intikamını aldı. Banka havalesi ile 2.500 TL'yi mağaza sahibine ödeyen Kemal K. isimli kiracı, ödeme açıklamasından mağaza sahibine şifreli mesajlar ile hakaret etti.

İHA'nın haberine göre, Perpa Ticaret Merkezi'nin Mithat Y. isimli yöneticisinin dikkatini şifreli şekilde yazılmış olan ödeme açıklaması çekti. Bu açıklama üzerinde bazı çalışmalar yapan yönetici, kendisine hakaret edildiğini anlayınca soluğu mahkemede aldı. Şifreli şekilde hakaret eden Kemal K. isimli kiracıya İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı. 

Çok sinirlenmiştim!

Kirayı ödemediği için mahkemeye verildiğinde çok sinirlendiğini söyleyen Kemal K. adlı kiracı, mesajı kendisinin yazmadığını savundu. Bu savunmasına ek olarak ödeme açıklamasında yer alan mesajı ise kimin yazdığını bilmediğini dile getirdi. Yaptığı bu savunmadan sonra mahkeme olayı daha derinden incelemeye başladı.

Şifreyi çözmek aslında zor değil!

“B-8 1129 2014 ISITMA SOĞUTMA NRCNSNNMNKYMMTHTSNBRRSPCCĞSN” şeklinde yazılan ödeme açıklamasında şifreli kelimeler yer alıyor. Şifreli kelimeler üzerinde biraz yoğunlaştığınızda kiracı tarafından hareket edildiğini anlayabiliyorsunuz. Şifreyi çözmek için harflerin arasına doğru sesli kelimeleri yerleştirmelisiniz. Çünkü kiracının bulduğu şifreleme sistemi kelimeleri birleşik yazmak ve sesli kelimeleri atmak yöntemiyle oluşturulmuştu.

Kiracı hakkında aylarca hapis cezası isteniyor

Kiracıya hakaret davası açan yönetici ve avukatı, mahkemenin kendileri için olumlu yönde sonuçlanmasını istiyorlar. Kiracı hakkında ise 12 ay ile 24 ay arasında hapis cezası isteniyor.

Facebook Messenger'da Şifreli Mesajlaşma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Facebook Messenger'da Gizli Mesajlar Nasıl Görüntülenir?

Şifreli Mesajlaşma, Tüm Messenger Kullanıcılarının Kullanımına Sunuldu

YORUMLAR