Bankalar Artık Robotlarlara Çalışabilecekler!

Bankalar Artık Robotlarlara Çalışabilecekler!

Almanya'nın en büyük bankası olarak kabul edilen Deutsche Bank, yapay zeka ve otomasyonlarını bünyesinde etkili olarak kullanacak ilk finans kurumu olarak tarihe geçecek gibi görünüyor.

Bankanın CEO'su John Cryan katıldığı bir seminerde, "Bankalarımızda mekanik işler yaparak robot gibi davranan çalışanlarımız var. Yarın, insanlar gibi davranan robotlarımız da olabilir." diyerek, bankasının gelecekle ilgili yapacağı istihdamın hızla otomasyona yönelebileceğinin sinyallerini verdi.

Cryan, bu dönüşümün engellenemeyeceğini de ifade ederek, "Bizim bir banka olarak bu değişimlere ayak uydurup uydurmamızın bir önemi yok. Bu değişim eninde sonunda mutlaka gerçekleşecek" diye konuştu.

Yapılan araştırmalara göre, yapay zeka ve otomasyon riskiyle karşı karşıya olan işlerin üçte ikisi, ofis ve idareciler tarafından kontrol ediliyorlar. Bankacılık sektörü de bu istatistiklerin içinde yer alıyor. TAINA Technology adındaki bir teknoloji kuruluşu, bankalarla uyumlu bir şekilde çalışabilecek otomasyon ve yapay zeka sistemleri geliştiriyor. Bu pilot proje nedeniyle işlerinden olan bazı çalışanlara, farklı pozisyonlar teklif edilmeye başlanmış bile. Uzmanların görüşlerini göz önüne alacak olursak, sadece düşük vasıflı işgücünün dışında, yönetim pozisyonlarında çalışan birçok beyaz yakalının da banka ofislerinde bulundukları pozisyonlar tehdit altında.

Öte yandan BBC'de yayınlanan bir rapora göre, İngiltere'deki işlerin yüzde 35'i önümüzdeki 20 yıl içinde makineleşecek. ABD'de yapılan bir araştırma da aynı şekilde 2030 yılının sonuna doğru, insan çalıştıran kurumsal yapıların yüzde 30'unun aynı şekilde otonom sistemlere geçiş yapacağını ifade ediyor.

Barmen Robotlar Çalışmaya Başladı

Robotlar Artık Kendi Kararlarını Verebilecekler!

Hasta ve Yaşlıların Bakımını İnsansı Robotlar Yapacak

YORUMLAR