Bankamatikler Windows 10'a Geçiyor!

Bankamatikler Windows 10'a Geçiyor!

Bu hafta hakkında birçok yeniliğin ortaya çıktığı Windows 10 hakkında yeni bir gelişme açığa çıktı. Türkiye ATM Sanayi Derneği Windows 10 çıkmasının ardından bir süre sonra, Türkiye'deki tüm ATM'lerin bu işletim sistemine güncelleneceğini açıkladı.


Halihazırda dünya çapındaki ATM'lerin % 95'i Windows XP kullanmakta. Ülkemizde de geçerli olan bu durum, artık güvenlik ve performans açısından sıkıntı çıkarmaya müsait. Windows XP'ye verilen desteğin kesilmesi ve sistemin açıklarının yamanmaması, potansiyel saldırılara karşı ATM'leri savunmasız bırakıyor. İşte tüm bunların önüne geçmek için Windows 10'un çıkışından sonra işletim sisteminin birkaç güncelleştirme alması ve iyice her şeyin rayına oturması beklenecek ve ardından geçiş işlemlerine başlanacak.

Derneğin verdiği diğer bir bilgi de açık kaynaklı işletim sistemleri hakkında. ATM'lerde Android ve Linux temelli işletim sistemlerini de denemek isteyen dernek, bu konuda da ciddi bir çalışma başlatmış, zira Linux gibi sistemler kaynak kodlara doğrudan erişim sağladığı için hem güvenlik açısından, hem de lisans ücretinin olmayışıyla oldukça cazip bir alternatif. Bakalım Windows 10'nun ATM'lere gelmesi, kullanımlara nasıl yansıyacak?

YORUMLAR