Banksy'nin Balonlu Kız Tablosu Aslında Tamamen Parçalanacaktı

Banksy kırmızı balonlu kız

Bugüne kadar yaptığı sanatsal çalışmalarla birçok kere gündeme gelen Banksy, son olarak 8 milyon liraya satılan tablosunu, satılmasının hemen ardından parçalara ayırmasıyla konuşulmaya başlanmıştı. Tablonun parçalara ayrılmasından sonra birçok spekülasyon ortaya atılırken, o iddialara cevap direkt olarak Banksy’den eldi. Ünlü sanatçı, Kırmızı Balonlu Kız tablosunun aslında tamamen parçalanacağını söyledi.

Yaklaşık iki hafta kadar önce, dünyanın en büyük açık artırma merkezlerinden Sotheby's, bir takım değerli eşyaları açık artırmayla satacağını açıkladığında, bu eserlerin arasında Banksy’nin Kırmızı Balonlu Kız tablosunun da yer aldığı fark edilmişti. Genelde muhalif çalışmalar yapan Banksy’nin açık artırma merkezinde bir tablosunu satışa çıkarması ilginç karşılanırken, açık artırma günü geldiğinde, kimsenin beklediği şeyler yaşanmıştı.

Yaklaşık 8 milyon lira değerle alıcı bulan tablo, açık artırmanın bittiğini gösteren tokmağın masaya vurulmasıyla önce uyarı sesleri çıkarmış, sonrasındaysa yavaş yavaş aşağıya düşmüştü. Parçalara ayrıldığı görülen tablo hemen içeri götürülürken, Banksy’nin resmi Instagram sayfasından paylaşılan bir videoyla olayın planlı olduğu görülmüştü.

Daha önce eşi görülmemiş bir performans sanatı sergileyen Banksy, on milyonlarca dolara satılan sanat eserlerini eleştirmek adına, kendi tablosunu parçala kararı almış ve olaydan yaklaşık iki yıl önce tablonun çerçevesine kağıdı parçalayacak bir düzenek kurmuştu. Satış yapıldığı anda o düzenek çalıştırılmış ve tablo yarısına kadar parçalanmıştı.

Balonlu Kız tamamen parçalanacaktı

Tablonun parçalara ayrılmasından sonra değerinin 12 milyon liralara kadar çıktığı haberlerinin yayılmasının ardından ortaya birçok spekülasyon atılmış, açık artırma eviyle Banksy’nin tablonun değerinin artması için anlaşma imzaladıkları dillendirilmişti. Birçok internet kullanıcısı bunun bir tür muhalif aksiyon olmak yerine, reklam olduğunu belirtmişlerdi.

Bu iddialara cevap vermek için bir başka video daha hazırlayan Banksy, tablonun içindeki düzeneğin nasıl çalıştığını ayrıntılı şekilde gösterdi. Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen sistem, aslında Balonlu Kızı tamamen parçalamak üzere hazırlanmıştı. Buna rağmen olayın yaşandığı gün çeşitli sebepler nedeniyle sistemin tam manasıyla çalışmadığı söylendi.

Instagram adresi üzerinden “Bazı insanlar tablonun gerçekten yırtılmadığını düşünüyorlar. Yırtıldı. Bazı insanlar açık artırma evinin işin içinde olduğunu söylüyorlar. Değillerdi.” açıklamasını yapan ünlü sanatçı, hemen yukarıda gördüğünüz videoyu paylaştı.