Başbakan Kredi Kartı ve Taksitlerde Düzenlemeye Gidildiğini Açıkladı

Başbakan Kredi Kartı ve Taksitlerde Düzenlemeye Gidildiğini Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım kredi kartı ve taksit sınırı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Genel kredi taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkarıldığını duyuran Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrası basına bilgi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı'nda alınan kararlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla ilgili uygulamalarda bazı yenilikler ve değişiklikler yapıldığını söyleyen Yıldırım, ülke insanını ilgilendiren konulara odaklandıklarını belirtti. 

Kredi kartı ve taksit sınırını artırdıklarını söyleyen Yıldırım, "Genel kredi taksit sınırını 9 aydan 12 aya çıkarmış olduk. Bazı ürünlerde farklı kredi taksit sayısı olabiliyor, daha az, daha farklı olanlar var ama her halükarda 12 aydan daha fazla olmuyor." dedi. 

Kredi kartlarının borç bakiyelerine yeniden yapılandırma imkanı getirdiklerini de açıklayan Yıldırım, "Kredi kartlarının borç bakiyelerini yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ne demektir? Baştan yapmışsınız taksitleri sonra ödeme zorluğu içine girdiniz, değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz ve bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili düzenleme." ifadelerini kullandı.

Tüketici kredilerindeki vadeyi artırdıklarını da açıklayan Başbakan, "Tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı, bunu 48 aya çıkarıyoruz. Konut kredilerinde özkaynak-kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksanız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Orada 5 puan arttırdık. Bankalar yüzde 80'e kadar kredilendirebilecek, yüzde 20'sini de alıcı karşılamış olacak." diye konuştu.

Dikkat! Kredi Kartı Taksitleriyle İlgili Değişiklikler Yolda

YORUMLAR