Başıboş Bir Güneş Dünyayı Yok Edebilir

Başıboş Bir Güneş Dünyayı Yok Edebilir

Dünyanın yok olması ile ilgili özellikle uzaydan gelebilecek tehdit haberlerine bir yenisi daha eklendi. Alman bir bilim adamı güneş sistemine girmesi muhtemel bir başka güneşin dünyamızı ciddi tehdit altında bırakacağını savunuyor.

Heidelberg’de bulunan Max Planck Astronomi Enstitüsü bilim adamlarından Dr. Coryn Bailer güneş sistemine giren başıboş bir güneşin dünya için son derece tehlikeli olabileceğini savunuyor.

Planck, bu tür başıboş yıldızların güneş sistemine ait çekim dengesini alt üst edebileceğini savunurken, özellikle dünyanın yerçekiminin bu yıldızlardan ve diğer gezegenlerden kopan tüm parçacıkları gezegene doğru sürükleyerek tehlikeli bir meteor yağmuruna yol açabileceğini açıkladı.

Planck’a göre, bu teori sadece bununla da sınırlı değil.  Neptün’ün yörüngesinde sessiz sakin dolanan tüm asteroidlerin böyle bir tehdit karşısında yörüngelerinden çıkarak dünyaya karşı bir tehdit oluşturabileceği de mümkün görünüyor.

Kısaca güneş sistemine giren başıboş bir başka güneş,  kendi çekim alanının etkisiyle Neptün ve çevresindeki tüm asteroid kuşağını dağıtarak uzayda başıboş meteorların dolaşmasına yol açabilir.

Uzayda astrologların keşfettiği, kesin olarak saptanmış 50 bin kadar bir sistemi olmayan ve başıboş dolaşan güneşe benzeyen ve aynı özellikleri taşıyan yıldız olduğu iddia ediliyor. Ancak tüm hesaplar böyle bir yıldızın güneş sistemine girmesi için daha 500 bin yıl kadar bir zaman olduğuna işaret ediyor.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğunu Tamamladı

Tekrar Kullanılabilen Yapışkan Güneş Pili İcad Edildi

Uzayın Gizli Hazineleri

Astronot Chris Hadfield'den 20 Adet Destansı Fotoğraf

 

YORUMLAR