Batarya Patlamalarının Sebebi Belli Oldu!

Batarya Patlamalarının Sebebi Belli Oldu!

Telefon bataryalarında yaşanan sorunlar, hem üreticiler hem de tüketiciler için yıllardır en büyük endişe kaynaklarından bir tanesi. Araştırmacılar, akıllı telefon bataryalarının patlamasına neden olan şeyi bulmuş olabilirler. İşte detaylar.

Samsung Galaxy Note 7'de yaşanan batarya patlamaları, araştırmacıların bu alana daha fazla ağırlık vermesine neden oldu. 2016 yılında yaşanan patlayan bataryası sebebiyle satışı durdurulan telefon, Samsung'un başını bir hayli ağrıtmıştı. Süreci hatırlayanlar olacaktır. O dönem şirket olaya anında reaksiyon gösterememiş ve süreç yılan hikayesine dönmüştü.

Samsung, Galaxy Note 7'lerdeki patlamaların hatalı bataryalar sebebiyle yaşandığını ifade etmişti, ancak durduk yerde patlamaya yol açan asıl şeyin ne olduğu bugün hala büyük merak konusuydu. Araştırmacılar, bu sorunun cevabını bulmuş olabilirler.

Cryo-Elektron Mikroskopisi olarak bilinen bir teknik kullanarak, pil geliştirme üzerinde çalışan Stanford Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi ve SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuarı, lityum iyon pillerin patlamasına neden olan zincirleme reaksiyonu gözlemlemeyi başardı.

Ortak çalışma sonucunda, pillerin şişmelerine neden olan dendritler, mikroskopta net bir şekilde görüntülendi. Daha önce elde edilen görüntüler dendritlerin düzensiz, çukur bir şekli olduğunu gösteriyordu. Fakat yeni elde edilen görüntüler lityum metal dendritlerinin aslında uzun, altıgen bir kristal yapıya sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Dendritler, bataryaların elektrotlarında bozulmalar gerçekleştiğinde metal iyonların yüzey üzerinde toplanıyor ve bu da aşırı ısınmalara neden oluyor. Sonucunda ise bataryalar beklenmedik bir anda patlayabiliyor.

Araştırma süresince ekip, pilleri farklı noktalarda dondurarak bazı bileşenleri kaldırabildi. Daha sonra, pillerin atom seviyesinde nasıl etkilendiğini gözlemledi. Bilim insanları, araştırmanın lityum piller üzerinde yapılmış olmasına rağmen, bu işlemin pillerin yapımında kullanılan herhangi bir malzemeyi incelemek için de kullanılabileceğini söylüyor.

Araştırma ekibi, çalışmaların daha güvenli bataryaların üretilmesine kapı açacağından umutlu olduklarını belirtti. Pillerle ilgili yapılan bu yeni araştırma, şüphesiz daha güvenli akıllı telefonlara, tabletlere ve dizüstü bilgisayarlara sahip olmamızı sağlayabilir.

Araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR