Batarya Teknolojisinde İlginç Yenilik: Tükürükle Şarj Olan Batarya!

Batarya Teknolojisinde İlginç Yenilik: Tükürükle Şarj Olan Batarya!

Elektronik cihazlar için yaygın şekilde kullanılan bataryaların taşınması sorununu çözmek ve maliyeti minimuma indirmek için yapılan çalışmalarda gelinen son noktada tükürükle şarj olabilen batarya geliştirildi. Bu tip bataryaların acil durum bölgelerinde ve sınır kasabalarında ihtiyaç olan tıbbi cihazlarda kullanılması amaçlanıyor.

Elektronik cihazların güç kaynağı olan bataryaların yüksek üretim maliyetleri ve taşıma zorluğu, bilim insanlarını alternatif batarya teknolojilerine yöneltti. New York Binghamton Üniversitesi’nde geliştirilen tükürükle şarj olan bataryalar da bu alternatif arayışların bir parçası olarak gün yüzüne çıktı.

Geliştirilen bataryaların içinde barındırdığı mikrobik yakıt hücreleri bir parça tükürük ile buluştuğunda tepkimeye girerek elektrik üretmeye başlıyor. Bu tip bataryaların üretimi de oldukça ucuz ve organik malzemelerden oluştuğu için geleneksel lityum-iyon piller gibi çevreye zarar da vermiyor. Tükürükle çalışan bu bataryaların ağır ve maliyetli pillerin temin edilemediği bölgelerde kullanılması için tasarlandığı ifade ediliyor.

Ancak sorun şu ki şimdilik bu bataryalar çok kısıtlı miktarda enerji üretebiliyor. Öyle ki yapılan testlerde birkaç batarya uç uca bağlanarak yalnızca bir LED lambayı yakabilecek kadar elektrik üretti. Yapılacak olan geliştirmelerle tükürükle şarj olan bu batarya modelinin tıbbi cihazlara enerji sağlayabilecek kapasiteye ulaştırılması hedefleniyor.

Anında Şarj Olan Batarya Gerçek Oluyor

Yürümede Zorluk Yaşayanlar İçin Robot Sandalyeler Hizmete Başladı

YORUMLAR