Battlefield 1'in Ülkemizde Yasaklanabileceği Söyleniyor

Battlefield 1'in Ülkemizde Yasaklanabileceği Söyleniyor

Hepinizin bildiği üzere Battlefield serisinin yeni oyunu olan Battlefield 1, Osmanlı yıllarını konu alıyor ve bu nedenle oyun özellikle ülkemizde merakla bekleniyordu. Kısa bir süre önce yayınlanan Battlefield1'in şimdi ülkemizde yasaklanma ihtimali gündeme düştü.

Bu yıl DICE ve Electronic Arts ortaklığıyla piyasaya sürülen Battlefield 1, grafik kalitesi, konusu ve savaş atmosferiyle kısa zamanda büyük beğeni toplamayı başardı. 1. Dünya Savaşı'nı konu alan oyun satış rekorları kırmaya devam ederken ülkemizi ilgilendiren flaş bir gelişme yaşandı. Oyunun bazı bölümlerinde Osmanlı askerlerine saldırmanın şart koşuluyor olması ülkemizdeki oyunseverleri de ikiye böldü. Bazı kesimler yapılanın doğru olmadığını savunurken, bazıları da sadece oyun olduğu için bu durumun çok önemli olmadığını savunuyorlar. Tüm bu tartışmalar oyunun ülkemizde yasaklanabilme olasılığını akıllara getiriyor.

Battlefield 1'in Hikaye Modu'nda oyuncuların İngiliz ya da Anzak askeri rolüne girerek, Osmanlı siperlerindeki diğer askerleri vurmaları ve köyleri bombalamaları gerekiyor. Oyundaki bu tür senaryoların fazla sayıda olması, aktarılanların gerçeği yansıtmaması, olayların taraflı olarak gösterilmesi ve Türk'lerin aşağılanması gibi gerekçelerden dolayı oyunun ülkemizde yasaklanabileceği dile getiriliyor.

Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmış değil ancak, oyunseverlerin sürekli olarak fikir ayrılığı yaşaması olayların yasaklanma aşamasına kadar gelmesini tetikleyebilir. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda çıkan Battlefield 4'ün Şangay'da geçen bir bölümü nedeniyle oyun Çin'de yasaklanmıştı. Bakalım ilerleyen günlerde neler olacak.

Battlefield 1'de yer alan notları ve oyundaki bakış açısının hangi yönde olduğunu bu yazımızda detaylı olarak anlatmıştık:

Battlefield 1 İncelemesi


YORUMLAR