Bavul.com Türkiye'den Çekilerek Operasyonlarını Durdurdu

Bavul.com Türkiye'den Çekilerek Operasyonlarını Durdurdu

İspanyol firması GED Capital yatırım fonunun kontrol ettiği, Romanya menşeli olan ve en büyük seyahat acentelerinden biri olarak kabul edilen Paravion, 2015 yılında satın aldığı Bavul.com turizm platformunu kapatma kararı aldı.

Bavul.com, 8 Ağustos'tan başlayarak istikrarsızlık ve güvenlik sorunları nedeniyle Türkiye'deki operasyonlarını tamamen kapatacağını resmen duyurdu. 2015 yılında 300 bin müşterilik hacmiyle Turkcell'den satın alınan platform, 2016 yılında 23 milyon Avroluk bir ciro elde etmişti.

Türkiye'deki var olan sosyopolitik durumun ve Türk lirasının değer kaybının da bu kararda etken olduğunu ifade eden Paravion, son gelişmeler sonrasında yatırımları da önemli ölçüde etkileyen tüm etkenlerin, şirketi de önemli ölçüde sarstığını ifade etti.

Şirket, gazetelere gönderdiği basın bildirisinde durumu, "Yılın ilk yarısı istikrarsızlığın teyidiydi, Türkiye'deki durumu daha da zor hâle getirdi. 2016 yılının son çeyreğinde Türk lirasında yaşanan yüzde 30 üzerindeki keskin değer kaybı, uluslararası uçak rezervasyonlarında ve kar paylarında düşüşe neden oldu. Dolayısıyla, Bavul.com sitesini kapatma ve Paravion'u yeniden yapılandırma kararı aldık." şeklinde aktardı.

Yapılan bir açıklamaya göre, site üzerinden geçen yıl 175 milyon bilet sorgusu yapılmıştı. Paravion satışları bu süreç içerisinde 444 bin bilete ulaşmış, Türkiye operasyonlarından 23 milyon, toplamda da 78 milyon Euro gelir elde etmişti.

Booking.com Bulmacasında Önemli Bir Gelişme Yaşandı

Ekonomi Bakanı 'Booking.com' Hakkında Çözüm Arıyor

YORUMLAR