Bazı Sosyal Medya Platformları Nasıl Yok Oldu?

Bugün sosyal medya denilince akıllara gelen ilk platformar elbette Instagram ve Facebook oluyor. Ancak bundan kısa bir süre önce bu tür sosyal medya hesapları dışında çok daha alternatif bazı platformlar da bulunuyordu. Gelin isterseniz hep beraber bu platformlara kısaca göz atalım.

Bu tür platformlardan bahsedeceksek isminin geçmesi gereken ilk kuruluşlarından birisi de kesinlikle Google+ platformudur. Google+ modeli maalesef dünya çapında kabul görmedi. Bütün Google hizmetlerinin tek bir platformda toplandığı bu sistem, kısa bir süre içerisinde kapanmak zorunda kaldı.

Yok olan sosyal medya platformları

Kısa bir süre önce yok olan sosyal medya uygulamalarına verilebilecek en güzel ikinci örnek Vine diyebiliriz. Platform kullanıcılarına sadece 6 saniye gibi bir süre veriyordu ve bu süre içerisinde video çekmelerini istiyordu. Ancak Instagram video özelliği ile birlikte kendi yeterliliğini kaybetti.

ConnectU bundan kısa bir süre önce en çok beğenilenler listesinden yer alıyordu. Ancak zaman ilerledikçe bu platform da geriye doğru gitmeye başladı. Kullanıcı sayısını da giderek kaybeden ConnectU en sonunda kapatılmak zorunda kalındı.

Friendster platformu, örnek verilebilecek en iyi dördüncü sistemlerden birisi. Bu sistemde daha çok çöpçatanlık ön planda oldu diyebiliriz. 2015 yılında mola veren kuruluş bir daha hiçbir zaman faaliyete geçmedi. Peki sizce sosyal medya platformları neden yok olma sürecine girer? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.