BDDK, Şikayetler Üzerine 15 Bankaya Para Cezası Kesti!

BDDK, koronavirüs salgını süresince gelen müşteri şikayetlerinden dolayı 15 bankaya para cezası verildiğini duyurdu.

Koronavirüs salgını süresince bankalar yeni çalışma saatlerinde hizmet vermeye başladı. Şubelerin açık olmadığı sokağa çıkma yasağı süresince de kullanıcılar bankacılık işlemcilerini online gerçekleştirdi. Bu süreçte bazı bankalar kullanıcı talimatlarına aykırı işlem gerçekleştirdi. BDDK, bu bankalara idari para cezası kesti. Detaylar haberimizde.

15 Bankaya Para Cezası!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) açıklamasında Kovid-19 salgını ile mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşterilerin kuruma ilettiği şikayetleri inceleyerek, talimatlara aykırı işlem yapıldığı gerekçesiyle 15 bankaya toplam 19 milyon 650 bin TL idari para cezası uyguladı. Bankalar açıklanmazken açıklama şu şekilde yapıldı:

"COVID-19 salgınıyla mücadele sürecinde bireysel ve ticari müşteriler tarafından Kurumumuza iletilen şikayetler incelenmiştir. Bu kapsamda, şikayete konu bankalar hakkında Kurumumuz denetim elemanları tarafından yapılan incelemeler neticesinde düzenlenen Raporda yer alan tespitlere ilişkin olarak Kurumumuzca bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edilmesi gerekçesiyle, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 14.05.2020 tarihli ve 9021 sayılı Kararı ile 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 148 inci maddesinin (b) bendi uyarınca 15 bankaya toplam 19.650 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Söz konusu şikayetlere ilişkin inceleme süreçleri kesintisiz devam etmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

YORUMLAR