BDDK Açıklaması: PayPal Kanunsuz Bulunduğu İçin Lisansı Onaylanmadı

BDDK Açıklaması: PayPal Kanunsuz Bulunduğu İçin Lisansı Onaylanmadı

PayPal'ın Türkiye'den çekilme kararı üzerine birçok spekülasyon yapılmıştı. Bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kanunlara uymadığı için PayPal'ın lisans başvurusuna onay vermediklerini açıkladı.

Kanuna uygun olmadığı için PayPal'ın lisans başvurusuna onay vermediklerini aktaran Akben, konuyla ilgili kararın Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından alındığını ifade etti.

PayPal neden Lisans Alamıyor?

Akben'in kararı açıklayan hükümleri de ifade ettiği basın toplantısında "Kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmaları zorunludur" koşulunun altı çizildi. BDDK Başkanı Akben, PayPal'ın uyum içinde çalışmaya gönüllü olmadıklarını ifade etti. Akben şöyle konuştu, "Kuruluşların birincil ve ikincil sistemlerini yurt içinde bulundurmaları zorunludur. BDDK özellikle bu noktada PayPal'ın uyum için gerekli çalışmaları yapmadığını gördü. Şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmişti. Fakat, Paypal tarafından 'Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye'ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları ve buna bağlı olarak, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye'ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmişti."

Ancak BDDK burada noktayı koymuyor. Çünkü Akben, "Her şirket gibi PayPal' da gerekli şartları sağlayıp tekrar başvuru yapması halinde faaliyet izni süreci yeniden başlatılabilecektir” diyerek sürecin olumlu olabileceğini de ifade ediyor. Tabii PayPal şartlara uyarsa.

PayPal lisans için çalışmalarına devam edecek mi?

PayPal'ın İnternet sitesinde yer alan açıklamada ise 6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye'deki müşterilerilerinin PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacağı bildirildiğini daha önce haberlerimizde yazmıştık. PayPal tarafından BDDK'nın açıklaması üzerine yeni bir açıklama gelmiş değil. Ancak geçtiğimiz Çarşamba günü PayPal müşterilerinin, bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabileceği, gelecekte Türkiye'deki müşterilerine yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarının devam edeceğini ifade etmişti.

PayPal Hesabınızda Kalan Bakiyenizi Nasıl Çekersiniz?

PayPal Türkiye'deki Faaliyetlerini Haftaya Durduruyor

YORUMLAR