Bethesda, DOOM Serinin 25. Yılını Harika Bir Videoyla Kutladı

doom 25. yıl

Bethesda, Pazartesi günü yayınladığı yeni video ile çok sevilen FPS serisi DOOM’un 25. yılını kutladı. Oyun dünyasının kültleri arasına giren serinin 1993’ten günümüze gelişimini gösteren Bethesda, serinin hayranlarını duygulandırmayı başardı.

Seri 1993 yılında küçük bir disket ile başlamıştı. John Carmack ve id Software, o gün kadar hiç görülmemiş bir taktik uygulayarak, 2D görüntüleri 3D gibi göstermeyi başarmışlar ve oyun dünyasında çığır açmışlardı. Yakaladıkları başarıları diğer oyunlarında da göstermeye devam eden ekip, neredeyse bütün FPS oyunlarını derinden etkilemişlerdi. 10 Aralık 1993’te bir gece yarısı piyasaya sürülen ve bilgisayar oyuncuların ağzını açık bırakan ilk Doom, Wisconsin-Parkside Üniversitesinin ağı kullanılarak, internete yüklenmişti. İlk üç bölümü internete yüklenen oyunu, 10,000 kişi indirmeye çalışmış ve üniversitenin ağını çökertmişlerdi.

Oyun tarihine unutulmayacak izler bırakan ilk oyundan sonra Doom 2 ile benzer başarılar yakalayan id Software, son olarak DOOM Eternal ismi verilen oyunla sevenlerinin karşısına çıkmıştı. Yayınlanan 25. yıl videosunda son oyunun yayıncısı Bethesda, oyuncuları Slayer’s Club’a üye olarak Doom Eternal’da kullanılabilecek çeşitli ödülleri almaya davet etmekten de geri kalmadı.