Big Ben Kulesi Büyüklüğünde Asteroit Dünya'ya Yaklaşıyor

NASA asteroit SP1

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yaptığı açıklamayla Dünya’ya yaklaşmakta olan devasa bir asteroit olduğunu söyledi. İngiltere’nin parlamento binasında yer alan Big Ben Kulesi büyüklüğünde olduğu tahmin edilen gök taşının, Dünya’ya oldukça yakın bir güzergâhtan geçeceği belirtildi.

NASA gök taşı SP1

İngiltere’nin önemli yayın kuruluşlarından Daily Express tarafından aktarılan haberde, NASA’nın Dünya’ya yaklaşmakta olan asteroidi bir süredir izlediği, buna rağmen gök taşının boyutlarına dair tam bir tahmin yapılamadığını aktardı. 70 ila 160 metre arasında büyüklüğe sahip olduğu düşünülen, gök taşının, yüksekliğinin ünlü Big Ben veya Londra’daki Ferris Wheel’in yüksekliğini aşabileceğini kaydetti.

Saatte yaklaşık 60.000 kilometre hızla ilerleyen dök taşının SP1 olarak adlandırıldığını söyleyen NASA, gök taşının Dünya ile arasındaki en kısa mesafenin 3 Ekim gününde olacağını ifade etti. SP1’in 3 Ekim’de Dünya’ya 0.03926 astronomik mesafeden yani Dünya’nın Ay’a olan mesafesinin 15 katından daha uzak olan 5.39 milyon kilometre öteden geçeceği dile getirildi.

Asteroidin gezegenimize karşı herhangi bir tehdit içermediği vurgulanırken, buna rağmen son zamanlarda çevremizden geçen en büyük gök cismi olması sebebiyle uzay bilimcileri heyecanlandırdığı söylenenler arasında yerini aldı.