Bilgisayar Eski Popülaritesini Kaybediyor

Ülkemizde her geçen gün teknolojiye olan merak artıyor ancak bilgisayar sektörünün bu anlamda maalesef istenilen seviyeye gelemediği gözlemlendi. Araştırma kuruluşu GFK Türkiye tarafından yapılan bir araştırma sonucunda; 2016 yılında 1.2 milyon adet olan bilgisayar satışının, bu yıl itibarıyla 1 milyona kadar gerilediği ifade ediliyor.

GFK tarafından gerçekleştirilen araştırma, ülkemizdeki bilgisayar kullanım oranlarını gözler önüne seriyor. Ülkemizin 26 ilinde 1100 hanede yapılan araştırma sonucunda tüketicilerin yüzde 93'ü dizüstü bilgisayar satın almayı düşünmediğini söylüyorlar. Ayrıca bu grubun yüzde 43'ü bilgisayar ihtiyacı olmadığını, yüzde 28'i ise bilgisayar almak için bütçesinin el vermediğini dile getiriyor. Araştırmaya katılan diğer kişilerden yüzde 14'ü akıllı telefonlarının ihtiyaçlarını karşıladığını, yüzde 8'i de bilgisayar ve internet kullanmayı bilmediklerini ifade ediyorlar.

Ayrıca geçtiğimiz yıl ortalama 900 bin adet satılan bilgisayarlardan 725 bininin dizüstü, 165 bininin de masaüstü bilgisayar olduğu belirtiliyor. Bu rakamlara baktığımızda, ülkemizdeki bilgisayar kullanıcılarının internetteki işlerini küçük teknolojik aletlerle de yapabildikleri gözlemleniyor.

Ancak bilgisayar sektöründe olan bu gerilemenin oyun bilgisayarlarına yansımadığı görülüyor. Oyun bilgisayarlarının geçtiğimiz yıl 2016'ya kıyasla yüzde 25 daha fazla satıldığı belirtiliyorken, söz konusu satışlardaki artışta genç nüfusun etkisinin büyük olduğu ifade ediliyor.

Ülkemizde bilgisayar satışlarının her yıl azalması konusunda siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR