Bilgisayar Hatası Onlarca Kadının Ölümüne Neden Oldu

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de ortaya çıkan bir hata sonucunda pek çok hasta kadının vefat etmiş olabileceği dile getirildi. Bu hata nedeniyle bugüne kadar hayatını kaybetmiş kadın sayısının en az 135, en fazla da 270 olduğu belirtildi.

İngiltere'de yaşanan bu talihsiz olayda bilgisayar programlarındaki algoritmada hata olduğu, bundan dolayı da meme kanseri riski taşıyan kadınların taramaya çağrılamadığı ifade edildi. Konu hakkında açıklama yapan İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt, 68-71 yaş arasındaki 450 bin kadına 2009 yılından bu yana göğüs taraması için randevu daveti gönderilmediğini açıkladı. Ayrıca bu durumun çözüme kavuşturulduğunu ve risk taşıyan tüm kadınların kontrol için hastaneye başvurmasının doğru olacağını belirten Hunt, olay hakkında soruşturma açıldığını da dile getirdi.

Bu sorunun Ocak ayında tespit edildiği ifade edilirken Bakan Hunt ise tüm içtenliğiyle kadınlardan özür diledi. Kontrollerin daha sıkı yapılacağını belirten Bakan, 70 yaşına yeni girecek olan kadınların sistemden otomatik olarak devredışı bırakıldığını ve bunun büyük bir hata olduğunu kabul etti. Bundan sonraki süreçte kontrol yaşını 75'e çıkardıklarını açıklayan Hunt, bu hatadan etkilenen 450 bin kadından ortalama 390 bin kişinin hayatta olduğunu ifade etti.

Böylesine büyük bir hata karşısında kadınların yanında duran sivil toplum kuruluşlarından Cancer Research UK ise, haberlerin kaygı verici olduğunu belirten bir açıklama yaptı. Ayrıca kuruluş, son 3 yılda tarama yaptırmayan 50 yaşın üstündeki tüm kadınların randevu almaları gerektiğini savundu.