Bilgisayar Korsanlarının Mavi Tik Tuzağına Dikkat!

Bilgisayar Korsanlarının Mavi Tik Tuzağına Dikkat!

Sosyal medya uzmanları son zamanlarda bir hesabın onaylanmış hesap olduğunu belirten mavi tik rozetini almak isteyen kullanıcıların bilgisayar korsanlarının hedefi olduğunu vurguluyor. Mavi tik rozeti almak isteyen kullanıcılara virüs içerikli bağlantılar gönderiliyor.

Sosyal medya uzmanı Cem Karahüseyin, bir hesabın orijinal olduğunu belirten “verified account” yani onaylanmış hesap statüsünün uzun zamandır sosyal medya platformlarında var olduğunu belirtti. Facebook, Twitter, Instagram gibi popüler sosyal medya mecralarında mavi tik rozetine sahip olan profiller kişi ve kurumların orijinalliğini ortaya koyuyor.

Türkiye’de onaylanmamış profillerin sayısının çok olduğunu aktaran Karahüseyin, özellikle kurum ve markaların profillerinin onaylanmış olmasına önem vermesi gerektiğini belirtti. Ancak sahte hesapların önüne geçmek için uygulamaya konulan mavi tik rozeti son zamanlarda bilgisayar korsanları tarafından bir silah gibi kullanılıyor.

Çeşitli grafik hileleriyle hazırlanan sahte hesapların bir şekilde mavi tik rozeti alabildiğine dikkat çeken Karahüseyin, bu tür hesapların şimdilerde hesaplarını onaylatmak isteyen kullanıcıları hedef aldığını söyledi. Mavi tik rozeti almak isteyen kullanıcılara bu doğrultuda atılan önceden programlanmış mesajlar yoluyla virüs içerikli bir bağlantı gönderiliyor. Bu bağlantıya tıklayan kullanıcılar tabiri caizse oltaya gelmiş oluyor ve hesapları artık kişi listesine spam mesajlar yollayan bir profil haline geliyor.

Onaylanmış bir hesabın hile yoluyla mavi tik rozeti alıp almadığını öğrenmek için ise bu profillerden yapılan paylaşımların dilini ve imla kurallarını incelemek gerekiyor. Ayrıca bilgisayar korsanlarının bu tuzağı genellikle sabah saatlerinde kurması dikkat çekiyor. Korsanlar bu işlemi yaparken kullanıcıların sabah mahmurluğundan yararlanmayı amaçlıyor.

Toplum tarafından tanınmış kişilerin hesaplarına mavi tik rozeti verildiğini ancak şimdilerde hesabını onaylatan herkesin bu rozeti alabildiğini aktaran sosyal medya uzmanı Rıdvan Özdemir ise kullanıcıların bilgisayar korsanlarının tuzağına karşı kendilerini koruması gerektiğini bildirdi.

İnternet Korsanları En Çok Türkiye'ye Saldırdı!

Bilgisayar Korsanları, Akvaryumu Hackleyerek Gizli Verileri Çaldı!

YORUMLAR