Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Akıl Hastalığı Oluyor

Bilgisayar Oyunu Bağımlılığı Akıl Hastalığı Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) özellikle son dönemde gittikçe artan ve çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesi halinene gelen "oyun bağımlılığı" ile ilgili çok önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler'e bağlı olan ve toplum sağlığıyla ilgili yaptığı çalışmalarla bilinen WHO, bilgisayar oyunu bağımlılığının "akıl hastalığı" altında 'Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması' teşhis kılavuzuna ekleneceğini açıkladı. En son 1990 yılında güncellenen liste, 2018 yılında yenilenecek.

WHO Akıl Sağlığı Departmanı'ndan Vladimir Poznyak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bilgisayar oyunu bağımlılığının herhangi bir bağımlılık gibi azaltılması veya kontrol edilmesi gereken bir şey olduğunu söyledi. "Sağlık uzmanları bilgisayar oyunu bağımlılığının ciddi sonuçları olabileceğini fark etmeli" diyen Poznyak, "Her alkol içen insanın alkolik olmadığı gibi bilgisayar oyunu oynayan herkeste de akıl hastalığı bulunmuyor. Fakat belirli durumlarda aşırı bilgisayar oyunu bağımlılığı olumsuz etkiler yaratabilir" ifadelerini kullandı. 

Oyun Bağımlılığı Akıl Sağlığını Bozabilir

"21. yüzyılın hastalığı" olarak da bilinen ve internet teknolojisinin gelişmesiyle ayyuka çıkan bilgisayar oyunu bağımlılığı, kontrol edilmezse, çok vahim sonuçlara neden olabilir.

Uzmanlar, oyun bağımlılığının müdahale edilmediği takdirde fiziksel, davranışsal, duygusal ve sosyal anlamda bireyleri derinden etkileyebileceğini ifade ediyor.

Bu yönde yapılan araştırmalar da durumun ne kadar kritik olduğunu gözler önüne seriyor. ESET güvenlik şirketinin 500 bilgisayar oyuncusuyla yaptığı araştırmada, katılımcıların yüzde 10'unun bilgisayar başında 12 ila 24 saat vakit geçirdiği ortaya çıkmıştı. 

YORUMLAR