Bilgisayarını Tamirciye Bırakınca Özel Verilerini Kaptırdı

Bilgisayarını Tamir Ettirmek İsterken Şantaja Uğradı 1

İstanbul’da yaşayan Sıla B. isimli genç kadın, bazı yazılım ve programları çalışmayan diz üstü bilgisayarını tamir ettirebileceği bir yer arıyordu. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine diz üstü bilgisayarını, Levent’te bu tarz tamirat işleri yapan Erol A. isimli bir tamirciye bıraktı.

Ertesi gün diz üstü bilgisayarı tamir olan Sıla B. bilgisayarını sağlam bir şekilde teslim aldı. Ancak aradan bir süre geçtikten sonra tanımadığı bir numara tarafından aranan Sıla B., özel fotoğraflarını ve sosyal medya hesaplarını ele geçirdiğini söyleyen birisi tarafından şantaja uğradı.

Sıla B., tamirci Erol A.’nın bilgisayarındaki özel fotoğrafları ele geçirip kendi bilgisayarına aktardığını ve daha sonra kendisini özel numaradan arayarak "Özel fotoğrafların var, çok güzelsin seninle arkadaş olmak istiyorum." dediğini iddia ederek Erol A. hakkında şikayetçi olup dava açtı.

Bilgisayarını Tamir Ettirmek İsterken Şantaja Uğradı 2

Bilgisayar tamircisi Erol A. tarafından kendisine şantaj yapıldığını belirten Sıla B. yaşadıklarını şu şekilde anlattı; "Kendime ait laptop’u yazılım ve bazı programları çalışmadığı için Levent'te bu işleri yapan bir iş yerine götürdüm. Bir gün sonra yapıldığını söylediler, ben de gidip laptopu aldım. Aradan 15 gün geçtikten sonra beni bilmediğim bir numaradan arayan kişi, ‘elimde mail hesabın, sosyal medya hesapların var. Özel fotoğrafların var, çok güzelsin seninle arkadaş olmak istiyorum' dedi. Onu tersledim. Bunun üzerine özel ve biraz da açık olan fotoğrafımı sosyal medya hesabıma koydu. Bunun üzerine hemen hesaplarımın şifrelerini değiştirerek kapattım. Aklıma bilgisayarımı yaptırmak için verdiğim yer geldi. Erol A.'yı aradım durumu sordum. İnkar etmeyerek benimle olmak istediğini söyledi."

Tüm bu iddialar üzerine Erol A. kendisini, "Kötü niyetim yoktu, amacım da şantaj yapmak değildi." diyerek savunsa da savcılık Erol A. hakkında 'kişisel verileri hukuka aykırı şekilde ele geçirme ve yayma' suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi.