Bilgisayarınızdan Fidye İsteyen Yazılımlar: Ransomware

Bilgisayarınızdan Fidye İsteyen Yazılımlar: Ransomware

Bilgisayarlarımızı tehdit eden çok çeşitli yazılımlar var ve bunlar arasında direkt olarak verilerimizi yokeden, onları ele geçiren, donanımlara zarar vermeye çalışan yahut reklamlar çıkartan onlarca farklı çeşit yer alıyor. Şimdiye dek pek çok farklı zararlı yazılıma karşı antivirüs programları kullanılarak çözümler elde edildi ancak bu defa karşımıza oldukça farklı bir zararlı yazılım türü çıkmış durumda.

Ransomware olarak adlandırılan bu yeni tür zararlı yazılım "Trojan-Ransom.Win32.Linkup" olarak adlandırılıyor ve tam olarak bilgisayarı kilitlemek yahut dosyaları erişilmez kılmak yerine, DNS adresleriyle oynayarak internet erişimini kapatıyor ve bilgisayarı bir bitcoin üretim aracı haline getiriyor.

Daha sonra kullanıcı herhangi bir web sitesi açmak istediğinde, onu pornografi görüntülemekten dolayı 0.01 avroluk bir ceza kesildiğine dair sahte bir web sitesine yönlendiriliyor. Burada cezanın ödenebilmesi için kredi kartı bilgilerinin girilmesi gerektiği belirtiliyor ancak bir defa ele geçirilen kredi kartı bilgileriyle gerçekten 0.01 avroluk harcama yapılacağının elbette garantisi yok.

Dolayısıyla kullanıcılardan adeta fidye isteyen yazılım, ortadan kaldırılmadığı sürece bitcoin üretmeye de devam ediyor ve kullanıcı üzerinden yaratıcısına gelir kazandırmaya devam ediyor. Benzer bir virüs geçtiğimiz haftalarda Cryptolocker adıyla ortaya çıkmıştı ve bilgisayardaki tüm dosyaları kilitleyerek kullanıcılardan fidye istiyordu. Ancak bu yazılım biraz daha tehlikeliydi, zira dosyalar gerçekten şifrelendikleri için virüs kaldırılsa bile dosyalara fidye ödenmedikçe kesinlikle erişim sağlanamıyordu.

Bilgisayarınızı bu tip zararlı yazılımlara karşı korumak için aşağıdaki yazılımlardan bir tanesi yüklemenizi ve aktif durumda tutmanızı öneriyoruz:

Flappy Bird alternatifi oyunlar

YORUMLAR