Bilgisayarları İzinsiz Windows 10'a Geçiren Microsoft'a Ceza Kesildi

windows 10 Finlandiya ceza

Finlandiya’da yaşayan bir Windows 10 kullanıcısı Finlandiya Tüketici Anlaşmazlıkları Heyetini, Windows 10 güncellemesinden sonra bilgisayarında oluşan hasarın Microsoft tarafından karşılanması konusunda ikna etti. Finlandiya ulusal yayın kuruluşu YLE tarafından aktarılan haberde Microsoft’un, Mart 2016 tarihinde izinsiz şekilde mağdur adamın bilgisayarına yüklenen Windows 10’un oluşturduğu hasar sebebiyle 1,100 Euro ödemesine karar verildiği belirtildi.

Bütün olay Windows 10’un yayınlandığı ilk günlerde yaşandı. Bütün kullanıcılarının Windows 10’a geçmesi için agresif bir strateji izleyen Microsoft, Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcılarına gönderdiği güncellemelerle bilgisayarları izin almaksızın Windows 10’a geçirmişti.

Windows 10’a otomatik geçiş sırasındaysa birçok kullanıcının bilgisayarında arıza çıkmış, bazılarının veri kaybı yaşamasına sebep olunmuştu. Bu sebeple Microsoft, Birleşik Devletler’de bir kullanıcıya 10 bin dolar ödemek durumunda kalmış, Almanya’da da benzer bir sebepten şirketin ceza ödemesine karar verilmişti.

Konuyu araştıran Finlandiya Tüketici Anlaşmazlıkları Heyeti, otomatik güncellemeyle Windows 10’a geçirilen bilgisayarın bozulmasının sorumlusunu Microsoft olarak gösteri ve bilgisayarı bozulan kişiye 1,100 Euro ödenmesine karar verdi.