Bilim Adamları 330 Terabaytlık Veriyi Avuç İçine Sığar Hale Getirdiler

Bilim Adamları 330 Terabaytlık Veriyi Avuç İçine Sığar Hale Getirdiler

IBM Research, IBM firmasının Ar-Ge merkezi olarak çalışmalarına devam ediyor. Bu Ar-Ge merkezinin son çalışması ise 330 terabayt boyutundaki verileri avuç içine sığdırabilecek boyuta indirmeyi sağladı.

IBM Research ve Sony Corporation'ın ortak çalışmaları sonucunda bir prototip depolama bandı geliştirildi. Bu bant aslında eski yıllarda sıklıkla kullanılan kasetlerin içerisinde yer alan bantlara benziyor. Geliştirilen bu manyetik bant 330TB'a kadar sıkıştırılmamış veriyi aşırı ufak boyutlara indirebiliyor. Bu manyetik bantlar "tape drive" olarak adlandırılan ve genellikle server yani sunucu bilgisayarlarında kullanılan harddisklere tekabül ediyor. Bu kaset bandı şeklindeki depolama sisteminin ve yeni geliştirilen ürünün diğerlerine göre farklarının anlatıldığı aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

Geliştirilen bu prototip bant kapladığı alan başına en çok veri depolayabilen ürün olma ünvanını kazanarak dünya rekoruna da imza attı. Bu rekor sayısal olarak 6.5 cm2 başına 201 gigabit veri anlamına geliyor. Bu da günümüzde kullanılan manyetik bantlı depolama cihazlarının 20 katı olarak tarif edilebilir. Bu başarı bugün Japonya'da düzenlenen 28. Manyetik Kayıt Konferansı'nda açıklandı. IBM'in ilk "tape drive" yani manyetik bantlı depolama cihazının 2MB civarı veri tutabildiği göz önüne alınırsa bugün gelinen noktanın ne derece muhteşem olduğu rahatlıkla görülebilir.

360 TB Veriyi 13 Milyar Yıl Saklayabilen Disk

WD, 12 TB Kapasiteli Sabit Disklerini Tanıttı

YORUMLAR