Bilim Adamları AIDS'i Tespit Edebilen USB Çubuk Geliştirdi

Bilim Adamları AIDS'i Tespit Edebilen USB Çubuk Geliştirdi

AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünü tespit edebilmek için yeni bir yöntem geliştirildi. Normalde HIV virüsünün tespit edilebilmesi için detaylı bir kan tahlili yapılması gerekiyor. Bu tahlillerinin yapılabilmesi için ise bir sağlık merkezini ziyaret etmek gerekiyor, bunun yanında test sonuçlarının çıkması 3 günü bulabiliyor. Ülkemiz gibi yüksek nüfusa sahip ülkelerde ise bu süre 3 günden de fazla olabilmekte. Yeni geliştirilen USB bellek şeklindeki bu cihaz hem bekleme sıkıntısını ortadan kaldırıyor hem de bizi HIV testi için sağlık merkezlerine gitme zorunluluğundan kurtarıyor.

İngiliz bilim adamlarının geliştirdiği özel USB bellek sadece bir damla kanı analiz edip HIV testi yapabilmekte. Yapılan denemelerde USB bellek yüksek bir doğruluk oranı yakalamış. Gerçekleştirilen 991 testin yüzde 95'lik bölümü doğru sonuç vermiş. Test süresi de bir hayli kısa, 30 dakika altında testi sonuçlandırmanız mümkün. 991 testteki ortalama test süresi ise 21 dakika.

Şu an için HIV virüsüne özel olarak geliştirilen bu USB çubuğun yakın zamanda diğer virüsleri tespit edebilecek şekilde tasarlanması da hedefleniyor.

AIDS’in Tedavisi Bulunmuş Olabilir!

YORUMLAR