Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

Bilim Adamları Terör Saldırılarını Tahmin Edebilecek Bir Algoritma Geliştiriyor

Son birkaç senedir IŞİD tehdidiyle birlikte terör saldırıları dünya gündemine oturmuştu. Ülkemizde çok daha uzun bir süredir büyük kayıplar yaşatan terör saldırıları gerçekleşiyordu; fakat Avrupa ve Amerika'nın da terör saldırılarından nasiplerini almaları bu konu üzerinde bilimsel çalışmalar yürütülmesinin önünü açtı. Sözü geçen çalışma herhangi bir terör saldırısının nerede ve ne zaman gerçekleştirileceğini hesaplayabilen bir algoritma üzerinde yoğunlaşıyor.

Amerika'da Miami Üniversitesi'nden Neil Johnson ve ekibi tarafından yapılan çalışmada detaylı bir sosyal medya analizi gerçekleştirilmiş. Bu çalışma boyunca Rusya'nın Facebook'u olarak tanımlanabilecek Vkontakte servisi takip edilmiş ve IŞİD'li teröristlerin kanlı infazlarını içeren paylaşımlarıyla ilgili veriler toplanmış. Bu filtrelenen veriler yardımıyla da özel bir algoritma geliştirilmiş. Terörist grupların herhangi bir eyleme geçmeden önce sosyal medya üzerinde paylaşımlarını ve etkinliklerini artırdığı, YouTube üzerinde daha fazla video paylaştığı bilinen bir gerçek. Algoritma da bu tür bilgileri temel alıyor.

Geliştirilen algoritmanın pratikte ne derece işe yarayabileceğini henüz kestirmek mümkün değil. Fakat şu an teori aşamasında olan bu proje hakkında farklı bilim adamları olumlu eleştiriler yapıyor ve potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor. Umarız Ankara, İstanbul, Reyhanlı, Paris, Belçika terör saldırıları gibi saldırılar bu tür araçlar aracılığyıla tahmin edilebilir ve önlenebilir.

Hackerlar Teröristlere Karşı: Neler Oluyor, Hangi Yöntemlerle Savaşılıyor?

YORUMLAR