Bilim Adamları Yanlışlıkla Batarya Ömürlerini Uzattı

Bilim Adamları Yanlışlıkla Batarya Ömürlerini Uzattı

Kaliforniya Üniversitesi’nin Irvine kampüsünde bataryalar üzerinde deneyler yapan bir grup bilim adamı, yanlışlıkla bataryaların ömürlerini inanılmaz seviyelere çıkaran bir buluşa imza attılar. Nano kablolar kullanılarak yapılan bu yeni sistemle birlikte bir bataryanın ömrü 200,000 şarja kadar çıkacak.

Bir süredir kalıcı ya da uzun süreli batarya teknolojisi üzerine kafa yoran bilim adamları, yeni sistemler ile bataryaların ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar. Geleneksel batarya teknolojisinin artık zirveyi görmesi; ama günümüz ihtiyaçlarını karşılamaması sebebiyle Kaliforniya Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, nano kablolar kullanarak geleceğin bataryalarını için uğraş veriyorlardı.

Nano kablolar, mikroskobik kablolar olarak geçiyorlar ve insan saçından binlerce kat daha ince yapılabiliyorlar. İletkenlik seviyeleri ise daha küçük alanlarda daha fazla kablo kullanılabildiği için normalden çok daha fazla oluyor. Böylece çok daha küçük alanlarda daha fazla elektron taşıyabiliyor ve enerji depolayabiliyorlar. Bu tür kabloların tek sıkıntısı ise çok kırılgan olmaları sebebiyle ömürlerinin kısa olması.

UCI’da doktora eğitimine devam eden Mya Le Thai isimli bir öğrenci ise nano kablo hazırlama sırasında yaptığı bir yanlışlıkla, bu tarz bataryaların ömrünü inanılmaz arttıran bir yöntem keşfetti. Bu yöntemde altın kaplama ve manganez dioksit korumalı altın nano kablolar, plexiglas bir jel ile kaplandığında inanılmaz bir performans gösteriyorlar. Bu yöntemle oluşturulan kabloların şarj süreleri 200,000 kereye kadar artıyor. Daha önceki sistemde ise bu sayı 5,000’de kalıyordu. Yanlışlıkla da olsa keşfedilen bu sistem geliştirilir ve son kullanıcının sahip olabileceği seviyeye gelirse; şuan kullandığımız bataryalardan binlerce kat daha fazla depolama alanına sahip bataryalar kullanabileceğiz.  

Hangi Telefonun Bataryası Daha İyi, İşte Süper 5 Telefon

Acer Liquid Zest Plus 5000mAh Bataryayla Geliyor

6020 mAh Bataryalı Phablet Gionee Marathon M5 Satışta

YORUMLAR