Bilim Adamları Yer Çekimini Ses Dalgaları ile Yendi

Bilim Adamları Yer Çekimini Ses Dalgaları ile Yendi

Genelde son derece önemli (!) araştırmaları ile tanıdığımız İsviçreli bilim adamları bu sefer ciddi bir işin peşinden koşarak başarılı oldular. Bilim adamları geliştirdikleri sistem ile küçük objeleri yerden havalandırarak objelerin havada asılı kalmasını sağlamış. Akustik kaldırma olarak adlandırılan sistem ses dalgası temeline dayanıyor. Objeler bu ses dalgaları kullanılarak yer çekiminin tersi yönünde havalanıyor.

Aslında akustik kaldırma sistemi yer çekimine karşı koyan tek teknoloji değil. Elektromanyetizma kullanan teknolojiler de bu alanda başarılı olmuştu. Fakat akustik kaldırma elektro manyetizmanın en başarılı alternatifi olarak gösterilmekte.

Ses dalgalarını bir objeyi kaldıracak şekilde yönlendirme günümüze kadar başarılı olamamıştı. Bunu başaran İsviçreli bilim adamları kaldırdıkları objeyi havada belli bir yönde hareket ettirmeyi de başarabilmişler. Bu da önemli bir gelişme sayılıyor çünkü nesneleri kaldırmanın yanında yönlendirme de ayrı zorluklara sahip.

Teknoloji sıvıları herhangi bir yüzeye temas olmadan birleştirme potansiyeline de sahip. Böylece zararlı kimyasalların birleştirilmesi çok daha kolay olacak.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Uçak İlk Yolculuğunu Tamamladı

YORUMLAR