Bilim İnsanları Açıkladı: Köpeklerin Burnu Sıcaklığı Algılayabiliyor

Köpekler, tarihin ilk dönemlerinden beri evlerimizde ya da yakın çevremizde barındırdığımız arkadaşlarımız. Onları her ne kadar çok iyi tanıdığımız da söylesek bile her seferinde yeni özelliklerini görüyoruz.

Uzun bir süredir köpeklerle ilgili bazı araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmaların sonucunda bilim insanları çok ilginç bilgilere ulaştı. İşte evcil dostlarımız ile ilgili haberimizin detayları.

Köpekler, tarihin ilk dönemlerinden beri evlerimizde ya da yakın çevremizde barındırdığımız arkadaşlarımız. Onları her ne kadar çok iyi tanıdığımız da söylesek bile her seferinde yeni özelliklerini görüyoruz. Birçok özel yeteneğe sahip olan köpeklerin bir özelliği daha ortaya çıktı.

Köpeklerin burunları son derece özel

Bilim insanları, yaptıkları yeni bir araştırmayla köpeklerin burnunda olan yeni bir yeteneği gördü. Bilim insanları, yapılan bu keşfin büyüleyici olduğunu söylüyor. Elbette köpeklerinin burunları ile ilgili daha önce de bazı detaylar biliniyordu.

İsveç'teki Lund Üniversitesi ve Macaristan'daki Eotvos Lorand Üniversitesi ortaklığında çalışmalarını devam ettiren bilim insanları, köpekler ile ilgili yaptıkları bir araştırmada son derece ilginç detaylara rastladı. Köpeklerin burunlarının bugüne kadar bilinen özelliklerinin yanı sıra farklı bir özelliğinin daha olduğu görüldü. Yapılan araştırmaya göre köpeklerin burunları, sıcaklığı da tespit edebiliyor.

Araştırmacılar, köpeklerin burnunun sıcaklıkla nasıl ilişki kurduğunu tespit edebilmek için 3 evcil köpek üzerinde deney yaptı. İlk etapta her üç köpeğe de yaklaşık 31 derecedeki nesneler izletildi. Köpekler, bu nesneler arasında ayrım yapamıyordu. Ancak eğitimlerin ardından köpeklerin gözleri kapatıldı ve burunlarından aldıkları tespitlerle sıcaklık yayan nesneleri bulmayı başardıkları görüldü.

YORUMLAR