Bilim İnsanları Bitlis Kalesi'ndeki Gizemi Çözdü

Bilim İnsanları, Bitlis Kalesi'ndeki Gizemi Çözdü

Bitlis’in simgesel noktalarından biri olan Bitlis Kalesi’ndeki kitabenin sırrı uzun uğraşlar sonucunda çözüldü.

Yedi bin yıllık bir tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan Bitlis, tarihi zenginlik bakımından ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi. 

13 yıldır arkeolojik kazı çalışmaları nedeniyle kapalı olan Bitlis Kalesi'ndeki mermer kitabenin çözümü nihayet yapıldı. 

Anadolu Ajansı ’nın haberine göre, Bitlis Kale Kazısı Bilimsel Danışmanı ve BEÜ Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Korkmaz Şen tarafından çözümlenerek kayıt altına alınan iki satırlık sülüs hatla yazılmış dikdörtgen ölçülü mermer kitabede, "Bu yüksek, latif, şerif ve mübarek kalenin yenilenmesine en yüce, en adil, en heybetli ve en cömert Sultan merhum ve mağfur Sultan Selim Şah'ın oğlu Sultan Süleyman H. 942 senesinde emretmiştir"  ifadesinin yer aldığı belirlendi.

bitlis kalesi mermer kitabe

Dr. Şen, kitabeye ilk kez 1838 yıllarında Yarbay J. Shiel'in gezi notlarında rastlandığını söylerken, söz konusu notlarda kalenin surlarında bir kitabenin olduğundan bahsedildiğini ifade etti. Kitabeyi 2004 yılında Prof. Dr. Kadir Pektaş'ın da fark ettiğini belirten Dr. Şen, kitabe üzerindeki aşırı yıpranmadan dolayı üzerindeki ne yazdığının bilinmediğini kaydetti.

İlk önce kitabenin ayrıntılı fotoğraflarını çektiklerini ardından yoğun bir çalışmayla belli bir sonuca ulaştıklarını dile getiren Dr. Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu kitabedeki ifadeye göre yani kalenin onarıldığı yazılmış. Bunu çözerek bilim dünyasına kazandırdığımızı düşünüyoruz. Hicri 942, miladi ise 1535 ile 1536 yıllarına tekabül etmektedir. Bu da şunu göstermektedir. Osmanlı'nın burayı ele geçirmesi 1514 sonrası 1515 yılında Çaldıran Savaşı'na denk gelmektedir. Daha sonra yerel idarecilerin Safevilere itibar etmeleri nedeniyle Safevilerin eline geçmiş ancak Kanuni döneminde Ulema Han, Bitlis'i tekrar almak üzere görevlendirilmiştir. İlk teşebbüsünde başarısız olan Han, ikincisinde Bitlis'i Osmanlı idaresine 1534 yılında dahil etmiştir.”

Çözümledikleri kitabeyle Osmanlı'nın Bitlis’teki kesin hakimiyetini tescil ettiklerine vurgu yapan Dr. Şen, kalenin Kanuni Sultan Sülayman’ın bir emaneti olduğunu ve bu emanete sahip çıkmaya çalıştıklarını aktardı.