Bilim İnsanları, Biyolojik Silahları Etkisiz Hale Getirmenin Yolunu Buldu

Bilim İnsanları, Biyolojik Silahları Etkisiz Hale Getirmenin Yolunu Buldu

Biyolojik silah kullanımı, insanoğlunun dünyadaki varlığını tehdit eden yegane şeylerden bir tanesi. İnsanlık biyolojik silah kullanıma ilk olarak 2. Dünya Savaşı’nda tanık olmuştu. Bilim insanları, potansiyel açıdan ölümcül olan bir biyo-silahı etkisiz hale getirmenin yolunu buldu.

Biyolojik silahların, çok kısa sürede etkisini gösteren ancak gelecek nesilleri de tehdit eden çok kuvvetli virüslere sahip olduğu biliniyor. Kullanıldığı anda binlerce kişinin ölümüne yol açabilecek biyo-silahlara ilk olarak 2. Dünya Savaşı’nda rastlamıştık. Sovyet Rusya, Stalingrad Savaşı’ndan önce Nazi Almanyasının ilerleyişini durdurmak için ‘Francisella Tularensis’ adı verilen bir virüsü silah olarak kullanmıştı.

‘Francisella Tularensis’ virüsü, eklem ağrısı, kas ağrısı ve ileri seviye güçsüzlük gibi semptonlara sahip ‘Tularemi’ adı verilen bir hastalığa neden oluyor. Bilim insanları uzun yıllardan beri bu bakteri üzerinde çalışıyordu. Nihayet yapılan deneyler olumlu sonuç verdi ve bu bakterin etkisiz hale getirilebilmesi adına genetik modifikasyonu kullanabilmenin bir yolu keşfedildi.

Biyoterörizm uzmanları tarafından şarbon, veba ve çiçek hastalığı gibi ölümcül hastalıklarla aynı kategoride tutulan Francisella Tularensis virüsünü, organizmanın moleküler haritasını çıkaran bilim insanları tarafından devre dışı bırakılabilecek.

Bilim insanları bunun için 'Francisella patojenite Adası' olarak anılan bir gen kümesine odaklandılar. Bilim insanları, yaptıkları yüzlerce deneyin sonunda bakterinin içinde bulunan patojenite genlerinin nasıl hareket ettiğini çözümlemeyi başardılar.

'Alarmon' ismi verilen bir stres algılayıcı molekülü olan ppGpp’yi alt bölümde yer alan özel bir cebe dayalı iki parçalı proteine bağlayan bilim insanları, bu cebi yok eden bir mutasyonla karşılaştı. Bu aşamadan sonra patojenite aktif hale getirilemedi.

Son yılların en önemli çalışmalarından bir tanesi olarak nitelendirilen bu deney, şüphesiz silah olarak kullanılabilecek virüslerin etkisiz hale getirilmesi adına atılmış en değerli adım.

Ödüllü Bilim İnsanları Kıyametin Nasıl Geleceğini Tartıştılar

Bilim İnsanları, Ölümün Bir İllüzyon Olduğunu Açıkladı

ABD’li Bilim İnsanları, İnsan Embriyolarında Genetik Düzenleme Yaptı!

YORUMLAR