Bilim İnsanları Elektrik Üreten Yün Geliştirdi

Bilim İnsanları Elektrik Üreten Yün Geliştirdi

Kışın giydiğimiz yün kazakların elektriklendiğine, etrafa dokunduğumuzda çatırdayarak çarptığına sıkça tanık oluyoruz. Bir grup bilim insanı, bu durumu göz önünde bulundurarak ilginç bir elektrik üretim yöntemi geliştirmişler.

Nanoteknoloji alanında araştırmalar yapan Texas Üniversitesi ve Güney Kore Hanyang Üniversitesi'nden bilim insanları "Twistron" adını verdikleri elektrik üreten yün ile bir LED lambayı yakmayı başardılar. Karbon nanotüplerden oluşan iplikleri bir araya getirerek yüne benzeyen bir yapı oluşturan araştırmacılar bu sentetik yünü elektrolit görevi gören ve iyon içeren bir sıvıya batırdılar. Elektrolit içerisinde Twistron iplikleri çekildiğinde ise LED lambaya gerekli elektrik sağlandı.

Twistron'da kullanılan karbon nanotüpler bir insan saç telinden 10.000 kat daha küçükler. Bu nanotüpler sıkıca sarılıp yün ipliği haline getirildikten sonra elektrik üretebilmek için elektrolit ile etkilişime geçmek zorunda. İyon içeren bu elektrolit bir sıvı olabileceği gibi, Twistron'un üzerine kaplama yapılacak nitelikte bir madde de olabiliyor. En basit elektrolit ise tuz ve su karışımı. Twistron yünlerini iki ucundan tutup çektiğinizde elektrik akımı ortaya çıkıyor.

Twistron ile henüz evimizin elektrik ihtiyacını karşılamamız veya cep telefonlarımızı şarj etmemiz mümkün değil; fakat bilim insanları bu teknolojinin ölçeklenebilir olduğunu açıklıyorlar. Yani daha geniş çaplı Twistron yünleri ile daha yüksek miktarda elektrik üretilebiliyor. Buna ek olarak paralel olarak çekilen Twistron yünleri de daha yüksek enerji üretebilmekte.

Bu teknolojinin nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda yakından görebiliyoruz:

Tesla'nın Elektrikli Kamyonu 480 Km Yol Yapabilecek

YORUMLAR