Bilim İnsanları Embriyo Genetiğini Değiştirmeyi Başardı

Bilim İnsanları Embriyo Genetiğini Değiştirmeyi Başardı

İnsanların hayatları boyunca geçirdikleri çoğu hastalığa daha doğmadan önce, henüz bir embriyoyken sahip olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle ileriki yaşlarda, ölüme neden olabilen kalp hastalıklarının, henüz sadece hücrelerden oluştuğumuz dönemde tespit edilebilmesi, bu hastalığı taşıyan genlerin yok edilip edilemeyeceği sorusunu da beraberinde getiriyordu. Ve bilim insanları, tarihte ilk kez bir embriyonun muhtemel hastalık taşıyan genlerini yok etmeyi başardı.

Amerika'daki Oregon Üniversitesi araştırmacılarının yönettiği, ileride mutasyon geçirerek kalp hastalıklarına sebep olacak genlerin yok edildiği çalışma sonucu, tasarım bebekler için ilk adım atılmış oldu. Deneyin gerçekleştirildiği embriyo bir bebeğe ait değil. Yine de bilim insanları, bu yöntemle diledikleri genleri ayıklayıp, değiştirebileceklerini kanıtlamış oldu.

İlk adım olan bu çalışma sonrasında, henüz bebekler daha hücreyken genleri değiştirilebilecek, hatta çalışmalar ilerletilirse bebeklerin saç, göz hatta ten rengine kadar karar verilecek.

Hadi sizde siparişini vereceğiniz bebeği kafanızda oluşturmaya başlayın, belli mi olur bakarsınız siz yapmaya karar verene kadar bu teknoloji ülkemize de gelmiş olur.

YORUMLAR