Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

Bilim insanları AIDS ile mücadelede önemli bir çalışmaya imza attı. CRISPR/Cas9 teknolojisini kullanan bilim insanları, fare hücrelerinden HIV virüsünü çıkarmayı başardı.

Günümüzde ölüm riski barındıran virüslü hastalıkların tedavisi için anti-retroviral ilaçların toksik karışımı kullanılıyor. Bu virüslerin çoğalmasını nispeten engellese de maalesef kalıcı bir çözüm getirmiyor. CRISPR/Cas9 teknolojisi ise vücuttaki tüm HIV-1 DNA'sını büyük bir hassasiyetle yok edebiliyor. Bunu da virüslerin herhangi bir genetik kodunu kesmeye programlanarak gerçekleştirebiliyor. Bu DNA'lar kesilince de, virüsün kendsini kopyalamasının önüne geçilebiliyor.

Çalışmasını ilk olarak Molecular Therapy dergisinde yayınlayan ekip, HIV virüsünün CRISPR kullanılarak yok edildiğini ilk defa dile getirdiler. Diğer yandan, bilim insanları kullandıkları bu tekniğin fare organları ve dokusunda enfeksiyonun izlerini de başarıyla kaldırdıklarını açıkladılar. 

Bu teknik şimdilik sadece fareler üzerinde kullanılıyor. Fakat bilim insanları bulguları çoğaltabilirse, bu tekniği gelecekte insanlar üzerinde de kullanabileceklerinin altını çiziyorlar. 

Bill Gates Şimdi de AIDS'e Savaş Açtı

Bilim Adamları AIDS'i Tespit Edebilen USB Çubuk Geliştirdi

YORUMLAR