Bilim İnsanları Köpek Burnunu Taklit Etti

Bilim İnsanları Köpek Burnunu Taklit Etti

Hepimiz gibi National Institute of Standards and Technology bünyesinde çalışan bilim insanları da köpeklerin burunlarının neden hep ıslak olduklarını merak etti. Bombaları, uyuşturucuları hatta kanseri bile koklayabilen köpeklerin bunu nasıl yaptığı, 3D yazıcı ile oluşturulan bir köpek burnu ile test edildi.

3D yazıcı ile birlikte 10cm uzunluğunda ve köpek burnunda bulunan çeşitli diğer parçaları da içeren bir sensör oluşturan bilim insanları, köpeklerin nasıl kokladığına dair testler yaptılar. Bu testlerde bilim insanlarının karşısına çıkan ilk özellik, köpeklerin nesnelerden 10cm uzağında olsalar bile kokuları algılayabileceklerini ortaya çıkardı. Dahası köpeklerin diğer hayvanlar tarafından algılanamayan kokuları da algıladıkları öğrendildi.

Köpeklerin koklama sırasında havayı nasıl burunlarına aldıkları ve bunun koklamaya ne tür yararları olduğunu ortaya çıkaran bu araştırma sonucunda, köpek burunlarının diğer hayvanlara göre farklı çalıştığı ortaya çıktı. Nefes alma ve verme esnasında havayı bir jet motoru gibi türbülanslı şekilde kullanan köpek burunları, böylece uzaktaki kokuları da daha detaylı şekilde edinme yeteneğine eriştikleri söylendi. 

Bugüne kadar biyomimikri, hayvanların sahip olduğu özellikleri birebir aktarmayı başaramamışken, dijital ortama aktarılan böylesine çalışmalar, insanların edindiği bilgileri çok daha yukarı çekmeyi başaracak. Henüz köpek burunlarını tamamen teklit etme yeteneğini sahip olmazsak da yeni çalışma ile edinilen bilgiler, daha sonraki araştırmalar için önemli bir ışık kaynağı olacak. Nature isimli akademik dergide yayınlanan o araştırmayı tamamen okuyabileceğiniz gibi aynı araştırmadan hareketle hazırlanan videoyu da aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Araştırmacılar Zekayı Açıklayan Algoritmayı Bulmuş Olabilirler

Araştırmalar Elektronik Sigaraların Zararlı Olduğunu Ortaya Çıkardı

YORUMLAR