Bilim İnsanları, Örümcek İpeğinden Hassas İşitme Cihazı Yaptı

Bilim İnsanları, Örümcek İpeğinden Hassas İşitme Cihazı Yaptı

Bilim insanları, insan kulağının duyamayacağı kadar düşük frekanslardaki seslerin harekete geçirebildiği örümcek ipeğinin, gelişmiş işitme cihazları ve telefonlarda da kullanılabileceğini söyledi.

Doğal bir biyopolimer olan örümcek ipeği saç telinden ince, pamuktan hafif, plastikten esnek ancak çelikten beş kat sağlam. Bilim insanları, örümceklerin 400 yıldır ürettiği örümcek ipeğinden ilham alarak daha hassas işitme cihazları geliştirilebileceğini ortaya koydu.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan çalışmada, bilim insanları, örümcek ipeğinin narin dokusunun yeni mikrofon türleri geliştirmek için kullanılabileceğini belirledi. Aynı zamanda arka plan gürültüsünü filtreleyebilen yeni cihazlar, çok daha düşük frekanslardaki sesleri çeken gelişmiş işitme cihazları ve telefonlarda da kullanılabilecek.

Araştırmacılar, endüstride ya da günlük hayatta kullanılabilecek dayanıklı, güçlü ama aynı zamanda hafif yeni malzemeler tasarlama ve araştırma çabasında. Bu özelliklerin tümüne sahip bir malzeme henüz laboratuvar ortamında elde edilmiş değil, ancak doğada mevcut: Örümcek ipeği.

Örümcek ipeği bir biyopolimer. Doğal, çevre dostu ve tamamen geridönüşebilir olması, bu malzemeyi araştırmacılar için cazip kılan diğer özellikler. Yapay olarak üretilebilirse tıp ve endüstride devrim yaratacak yeniliklerin önünü açacak.
New York'taki Binghamton Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden Ordinaryüs Prof. Dr. Ron Miles liderliğindeki ekip, böceklerle insanların sesleri algılama biçimlerini karşılaştırdı.

Miles, "Bizler baskıya dayalı olarak sesin yönünü belirleyen kulak zarımızı kullanıyoruz ancak çoğu böcek aslında tüyleriyle duyuyor" derken, örümcek ipeğinin, 3 hertz gibi insan kulağının duyamayacağı kadar düşük frekanslarda dahi hareket edebildiğini söyledi.

Sivrisinek, sinek ve örümcek gibi böceklerin havadaki basınç değişikliklerini saptamak yerine, vücutlarındaki çok ince tüyleri kullanarak havanın hareketini algıladıklarına işaret eden Miles, örümcek ipeğinin çok düşük frekanstakiler de dahil olmak üzere ses dalgaları tarafından harekete geçirilecek kadar ince olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

Bilim insanları, söz konusu hareketi amaçlarına yönelik faydalı bir işleme dönüştürmek için örümcek ipeğini altınla kaplayıp manyetik alana yerleştirdi.

Deneyin sonucunda ses dalgaları tarafından oluşturulan hareketi elektronik sinyale dönüştürerek daha fazla yön doğruluğuna sahip ve daha geniş frekans aralığını algılayan hassas bir mikrofon elde edildi.

YORUMLAR